چگونه یک باغچه کوچک صخره ای بسازیم؟

مهسا دوشنبه 2 تیر 1399 - 21:52
چگونه یک باغچه کوچک صخره ای بسازیم؟

باغ های صخره ای از پدیده های طبیعی، جوی ورودخانه های دست ساز ویا طبیعی، تپه و صخره های سنگی و خاکی و گیاهان تشکیل می شود . استفاده از همه اینها بستگی به میزان فضای شما و طراحی شما دارد . اگر فضای شما کوچک باشد بهترین طراحی، ایجاد یک باغچه گرد با سنگ های صخره ای و خاک و گیاهان است . این طرح می تواند بهترین انتخاب برای انواع زمین های کوچک باشد . اگر درست کار کنید این باغچه صخره ای نیاز به نگهداری و مراقبت زیادی نخواهد داشت . 

چیزهایی که نیاز خواهیم داشت :

وسایل و ابزار:

        مواد و متریال:

بیل

   سنگ در سایزهای مختلف

بیلچه

خاک

فرغون

گیاه

دستورالعمل :

 ایجاد اولین لایه

در صورت وجود علف و ... انها را از سطح بکنید. برای جلوگیری از رویش مجددا حتما ریشه ها را از خاک در بیاورید . روی سطح با سنگ های صخره ای محیط یک دایره به قطر 120 cmایجاد کنید . این دایره فرم اصلی باغچه صخره ای شماست و سطح ان کمی بالاتر از سطح زمین است . سنگ های پیرامون این دایره باید بزرگترین سنگ های شما باشد و زیبایی ان چندان اهمیتی ندارد . از سنگ های بزرگتر از 30cm استفاده نکنید .

 

لایه اول داخل باغچه را با خاک شنی پر کنید تا زهکشی به خوبی انجام شود . اگر میزان رس خاکی که استفاده می کنید زیاد است، ماسه و کمپوست به ان اضافه کنید تا زهکشی در ان بهتر انجام شود .

ایجاد لایه دوم

این مرحله تقریبا شبیه مرحله اول است، باید یک دایره کوچکتر داخل دایره اول تشکیل دهید یا میتوانید یک یا چند ردیف سنگی ایجاد کنید که از وسط سطح باغچه می گذرد .لایه دوم باید طوری باشد که بعلاوه فضایی که با ساختن لایه دوم ایجاد می شود، فضای کافی برای کاشت گیاه در لایه اول را نیز فراهم کند.

در لایه دوم می توانید سنگ ها طبق سلیقه خودتون قرار بدهید، اصلا از ازمایش کردن نترسید . سنگهای سبک تر را در هر اندازه ای که مناسب تر است برای این مرحله باید استفاده کنید . زیبایی سنگ ها در این مرحله اهمیت دارد چون این سنگ ها کاملا قابل دید هستند .

انتخاب گیاه مناسب

برای انتخاب گیاه در مرحله اول به رنگ توجه کنید . گیاهانی را انتخاب کنید که رنگ انها متناسب با رنگ سنگها باشد به طور مثال اگر سنگهای شما رنگ قرمز دارد گیاهانی با تم و رگه های قرمز را انتخاب کنید و همچنین می توانید گیاهانی با تم رنگی نقره ای، زرد، سفید و دیگر رنگهای مکمل قرمز استفاده کنید .

علاوه بر رنگ، گیاهانی را انتخاب کنید که در خاک خوب زهکشی شده رشد می کنند .همچنین دقت کنید گیاهانی که انتخاب می کنید به میزان یکسانی اب نیاز داشته باشند و میزان نوری که دریافت می کنند متناسب با میزان نور باغ باشد . گیاهان مقاوم در برابر کم ابی بهترین انتخاب هستند . در اخر ارتفاع گیاه و بافت برگ را برای حداکثر زیبایی بصری مورد توجه قرار دهید .

کاشت گیاهان

گیاهان را قبل از کاشت دسته بندی کنید . بهتر است گیاهان را به سه گروه که در هر گروه گیاهان مشابه به هم قرار گرفته اند دسته بندی کنید . به خاطر داشته باشید که سنگهایی که لابه لای گیاهان قرار گرفته اند باعث تزیین انهامی شوند . شروع به کاشت کنید، در صورت نیاز خاک به ان اضافه کنید و سپس سنگهای اضافی را برای تزیین بیشتر اضافه کنید (توجه داشته باشید اگر قبل از کاشت گیاهان همه ی سنگها را قرار داده باشید موقع کاشت مزاحم کار شما برای کاشت خواهند شد) .

پس از کاشت گیاهان اطراف ان ها را با سنگ پر کنید . سعی کنید تا حد ممکن سطح را با سنگ و گیاه بپوشانید .

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد