معرفی و روش نگهداری گیاه پتوس

مهسا یکشنبه 14 شهریور 1400 - 00:49
معرفی و روش نگهداری گیاه پتوس
پتوس یکی از محبوب ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی است که به دلیل نگهداری آسان و مقاوم بودن و رشد سریع در اکثر منازل پیدا می شود.

معرفی پتوس

پتوس بومی جزایر سلیمان و جنوب آسیاست و از خانواده آراسه می باشد. نام علمی این گیاه Epipremnum aureum است.  

نگهداری از پتوس بسیار آسان است و قادر به تحمل شرایط مختلف نوری، رطوبت، دما و... است. علاوه بر مقاومت و تحمل بالا در شرایط مختلف، دارای رشد سریع و تصفیه کننده خوب هوا نیز محسوب می شود و علت محبوبیت و استفاده رایج ازآن در اکثر فضاها زیبایی و مقاومت بالا و رشد سریع آن می باشد.

  پتوس به دلیل تحمل شرایط کم نوری می تواند گزینه مناسبی  برای حمام و سرویس بهداشتی و یا دفاتر اداری که از نور کمی برخوردارند باشد و همچنین این گیاه به علت نگهداری آسان برای افراد تازه کار که آشنایی زیادی به نگهداری از گیاهان ندارند بسیار مناسب است.

پتوس میتواند در آب هم بخوبی خاک رشد کند اما اگر پتوس را در آب ریشه دار کردید بهتر است در همان آب بماند و یا اگر در خاک ریشه دار کردید بهتر است در خاک بماند تا بهتر رشد کند.

ویژگی های ظاهری پتوس

پتوس گیاهی رونده با برگهای قلبی شکل براق به رنگهای سبز تیره و روشن و ابلق است. گل دادن گیاه پتوس مخصوصا در محیط آپارتمان خیلی نادراست و فقط در محیط بومی خود ممکن است گل ریز سفید رنگ بدهد.

اغلب گیاه پتوس را با فیلودندرون بخاطره شباهت زیاد اشتباه می گیرند. طول برگهای این گیاه 10سانتی متر و در شرایط ایده آل تا 30 سانتی متر هم رشد می کند.

آبیاری پتوس

قاعده کلی برای ابیاری پتوس 6یا7 روز یکبار در ماههای گرم سال و 9تا14 (بسته به نیاز گیاه)  روز یکبار در ماههای سردتر سالاست. خاک پتوس را مرطوب نگهدارید اما اصلا آن را خیس وغرقابی نکنید. موقع آبیاری باید خاک گلدان کاملا خشک شده باشد و آبیاری را تا زمانی ادامه دهید که آب از زهکش زیر گلدان خارج شود.

برگهای پتوس در اثر کم آبی قهوه ای و خشک می شود و در اثر آبیاری زیاد ریشه ها پوسیده و برگها زرد می شوند.  

نور مناسب پتوس

همانطور که گفتیم پتوس در همه شرایط نوری مقاوم است و فقط نور مستقیم خورشید را نمی تواند تحمل کند. نور متوسط وغیر مستقیم بهترین نور برای پتوس است .

 پتوس در نور کم هم مقاوم است اما رشد زیادی نخواهد داشت و برگهای آن ریز خواهد شد. مقاوم ترین پتوس به کم نوری پتوس سبز یا جید است و گونه ابلق آن برای حفظ رنگهای خود بیشترین نیاز نوری را دارد.

نور زیاد برای پتوس خوب است اما اگر آن را کنار پنجره جنوب یا غربی قرار می دهید با فاصله اندکی ازپنجره آن را قرار دهید تا باعث سوختن برگهای گیاه نشوید.

اگر فقط به یک طرف گیاه نور می رسد بهتر است آن را در طول روز به طرف بچرخانید تا نور به همه جای گیاه برسد.

خاک مناسب پتوس

پتوس در نوع خاک زیاد سخت گیر نیست و به یک خاک معمولی با زهکشی بالا نیاز دارد زیرا رطوبت زیاد باعث پوسیدگی ریشه آن می شود.

خاک مناسب برای پتوس مخلوطی مساوی از خاک باغچه، ماسه، خاک برگ و یا 4/2 پیت ماس، 4/1پرلیت، 4/1ماسه است. پتوس خاک اسیدی با 6.1تا6.5 pH را می پسندد.  

دمای مناسب پتوس

پتوس بازه ی دمایی 12 تا 30 درجه سلسیوس را می تواند تحمل کند اما پتوس گیاه بومی مناطق گرمسیری است و بهترین بازه دمایی برای آن 21تا32 درجه سانتیگراد با رطوبت بالاست.

 

کوددهی پتوس

کمبود مواد مغذی باعث کاهش رشد گیاه پتوس می شود برای همین بهتر است در فصول بهار و تابستان برای رشد بهتر گیاه کود مخصوص پتوس یا کود مخصوص گیاهان آپارتمانی ماهی یکبار و یا از کود 20-20-20یا10-10-10 هر4تا6 هفته یکبار استفاده کنید.

رطوبت دهی به پتوس

برای تامین رطوبت پتوس یک ظرف آب کنار گلدان قرار بدهید این روش رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین می کند. روش دیگر برای رطوبت رسانی این گیاه غبار پاشی است به این صورت که هر دو سه روز یکبار با اسپری آب روی برگهای گیاه را با فاصله نیم متری آب اسپری کنید.

روش تکثیر پتوس

پتوس گیاهی با تکثیر آسان است و با قلمه زنی در خاک یا آب براحتی می توانید آن را تکثیر کنید. پتوس را در همه فصول می توانید قلمه بزنید اما بهترین زمان برای تکثیر پتوس بهار و تابستان است.

مشکلات پتوس

برای اشنایی با مشکلات و بیماری های پتوس و راه درمان آن اینجا را کلیک کنید.

معرفی تعدادی از واریته های رایج و محبوب پتوس

پتوس سبز یا جید

پتوس ابلق یا طلایی

پتوس نئون

پتوس ارتشی

پتوس ساتن یا نقره ای

پتوس مرمری

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد