5 نکته برای کاشت ریحان در گلدان

مهسا جمعه 3 بهمن 1399 - 21:28
5 نکته برای کاشت ریحان در گلدان
ریحان یکی از گیاهان زیبا و مفیدی است که می توانید در خانه بکارید . ریحان کاربردهای زیادی دارد و بخاطر عطر وطعمی که دارد در انواع غذا ها استفاده می شود و همچنین براحتی قابل خشک شدن و فریز کردن است و می توان آن را در طول سال مصرف کرد .

. گیاه ریحان، گیاه آسانی برای کاشت نیست برای همین در ادامه چندین نکته مهم برای رشد بهتر ریحان برای شما اورده ایم .

  • یک مکان نورانی انتخاب کنید.

ریحان برای رشد به یک مکان گرم و آفتابی احتیاج دارد. شش تا هشت ساعت تابش نور مستقیم برای آن مناسب است . اگر در آب و هوای خیلی گرم زندگی می کنید بهتر است گلدان ریحان خود را عصرها در سایه بگذارید . برای رشد ریحان، خاک و آب و هوا باید نسبتا گرم باشد بنابراین در بهار سریع گیاه را در فضای باز قرار ندهید صبر کنید تا دوهفته از آخرین سرمای زمستانی بگذرد سپس گیاه را در فضای باز قرار دهید .

انتخاب ظرف مناسب برای کاشت

شما می توانید ریحان را در هر ظرفی بکارید . محیط اتاق برای رشد ریحان مناسب است . ریحان نیازمند رطوبت است بنابراین باید از یک گلدان بزرگ استفاده کنید . بهتر است اطراف گلدان خود را زیاد شلوغ نکید و گلدان های گل را در فاصله 30 تا 45 سانتی متری هم قرار دهید . ریحان مستعد قارچ است بناراین باید جریان هوا بین گیاهان باید حفظ شود .

اطمینان حاصل کنید که گلدان شما زهکشی زیادی دارد و از خاک با کیفیت  بالا استفاده می کنید . محیط خیلی مرطوب و خیس برای رشد ریحان مناسب نیست بنابراین شما باید آن را در تعادل نگه دارید  .می توانید از گلدان پارچه ای مانند تصویر استفاده کنید . برای ظاهر بهتر می توانید گلدان مناسب را داخل یک گلدان زیباتر قرار دهید .

  • از بذر شروع کنید .

بذر ریحان را می توانید دو هفته قبل از آخرین سرما بکارید . ریحان برای جوانه زدن به نور نیاز دارد پس آنها را خیلی عمیق نکارید . عمق 4 سانتی متر و دمای 21 درجه سانتی گراد برای کاشت ریحان مناسب است و آن را در آب نیز می توانید ریشه بزنید . ساقه گیاه را برداشته و در یک گلدان یا لیوان آب شفاف قرار دهید . وقتی ریشه ظاهر شد میتوانید در گلدان بکارید.گیاه بعد از 5 تا 10 روز جوانه می زند .

تغذیه و آبیاری

محیط رشد ریحان نباید خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشد . اجازه ندهید گلدان شما خیلی خشک شود زیرا ممکن است گیاه شما از بین برود . برای این که بفهمید خاک شما به آب احتیاج دارد یا نه یک بند انگشت خود را در خاک فرو کنید اگر احساس خشکی کردید به ان آب اضافه کنید . هنگام کاشت مقداری کود آلی را با خاک ترکیب کنید و هر هفته یک کود مایع رقیق شده به آن اضافه کنید .

برداشت

از زمانی که گیاه حدودا ده سانت شد می توانید برداشت گیاه را شروع کنید و برگهای بالایی آن را بچینید.

برای نگهداری ریحان می توانید با ان پستو درست کنید و در یک شیشه ریخته و آن را منجمد کنید و یا آن را با روغن زیتون و آب ترکیبی درست کنید و آن را در فریزر بگذارید و مکعب یخی درست کنید .

 

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد