معرفی و نگهداری نخل شامادورا

مهسا دوشنبه 15 شهریور 1400 - 18:30
معرفی و نگهداری نخل شامادورا
اگر در فضای خود نور کافی ندارید بهترین انتخاب برای شما نخل شامادورا می باشد به این خاطر که علاوه بر زیبایی زیادی که دارد در فضای کم نور هم بخوبی رشد میکند.

معرفی شامادورا

استفاده از گیاهان در منزل علاوه بر زیبایی زیادی که به دکوراسیون منزل ما میبخشد باعث ایجاد شادابی و طراوت در ما نیز می شود. نخل شامادورا از جمله گیاهانی است که سالیان زیادی است که بعنوان یکی از محبوبترین گیاهان آپارتمانی در منازل ما استفاده می شود.  

شامادورا گیاه آپارتمانی محبوبی است که نگهداری آسانی دارد. این گیاه بومی مکزیک و گواتمالا است و نام انگلیسی این گیاه Parlor Palms است. نگهداری از این گیاه بسیار ساده است زیرا رشدی آهسته دارد و در نور کم و فضای تنگ هم بخوبی رشد میکند.

به شمادورا نخل سالنی هم میگویند به این خاطر که بومی جنگاهای گواتمالاست و در بهترین حالت نهایت تا ارتفاع دو متری میرسد و همیشه زیر سایه درختهای دیگر رشد می کند پس نور زیاد نیاز ندارد و در سایه و نور کم هم می تواند رشد کند.

شامادورا در داخل آپارتمان حداکثر تا ارتفاع یک متر رشد میکند و گیاهی با رشد بسیار آهسته است و در شرایط ایده آل این گیاه گلهای ریز سفید می دهد.

این گیاه از سال 1800 و در دوره ویکتوریایی یکی از گیاهان رایج در دکوراسیون بوده و بخاطر ساقه های ظریف و سختی که دارد به محبوبیت رسیده است.

شامادورا تصفیه کننده هوا نیز می باشد و استفاده از آن در منزل علاوه بر زیبایی باعث بهبود کیفیت هوا میشود.

این گیاه را می توانید درصورت هوای گرم بیرون از منزل و در سایه نگه دارد. توجه داشته باشید که نور مستقیم آفتاب باعث سوختن برگهای آن می شود.

تفاوت نخل شامادورا و نخل اریکا

شامادورا به علت شباهت زیاد با نخل اریکا اشتباه گرفته می شود. تفاوت نخل شامادورا با نخل اریکا در این است که نخل اریکا برگهایش از پایین جدا میشود و برگهای پهن تر و کشیده تری نسبت به شامادورا دارد اما نخل شامادورا برگهایش از بالای ساقه جدا می شوند.

این دو گیاه بسیار شبیه هم هستند اما نگه داری آنها بسیار متفاوت است. اریکا گیاهی حساس تر و با نگهداری سخت تری نسبت به شامادوراست اما شامادورا نگهداری آسانی دارد.

آبیاری شامادورا

آبیاری شامادورا بستگی به میزان نوری که دریافت می کند دارد یعنی نور بیشتر آبیاری بیشتر، نور کمتر آبیاری کمتر. برای شامادوراهای کوچک سطح خاک که خشک بشود زمان آبیاری است و برای شامادوراهای بزرگ حداقل 2-3 سانتی متر از سطح خاک که خشک شد آن را آبیاری کنید.

آبیاری تا وقتی ادامه بدهید که آب از زیر گلدان خارج شود سپس آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید تا باعث پوسیدگی ریشه نشود.

شامادورا به آب کلر دار بسیار حساس است و باعث نوک سوزی برگهای آن می شود. بهترین آب برای آن آب تصفیه شده است. اگر از آب شیر استفاده می کنید حتما از چند ساعت قبل بگذارید آب بماند سپس گیاهاتان را آبیاری کنید.

زمان تقریبی آبیاری شامادورا در فصول گرم سال هر هفته یکبار و در فصول سرد سال هر دوهفته یکبار است. خاک شامادورا را نباید غرقابی نگه دارید زیرا باعث پوسیدگی ریشه آن می شود.

 

نور مناسب شامادورا

یکی از دلایلی که این گیاه آپارتمانی را محبوب کرده تحمل کم نوری و نیاز نوری کم آن است. حتی در فضاهای بدون نور که فقط با نور مصنوعی روشن می شود می توان آن را نگهداری کرد البته در فضای پرنورتر و با نور مناسب این گیاه بهتر رشد خواهد کرد.

بهترین پنجره برای نخل شامادورا پنجره شمالی و شرقی است که در صبح ها نور بیشتر آفتاب و بقیه روز نور غیر مستقیم و ملایم آفتاب می گیرد.

بهترین نور برای این گیاه نور غیرمستقیم و متوسط خورشید است. نور مستقیم آفتاب این گیاه را از بین می برد و باعث سوختن برگهای آن میشود.

دمای مناسب شامادورا

بهترین دما برای نخل شامادورا دمای اتاق (18-24درجه سانتیگراد) است. از قرار دادن این گیاه کنار منبع سرما یا گرما جلوگیری کنید.

دمای زیر 10 درجه سانتیگراد ممکن است به این گیاه آسیب برساند.

خاک مناسب شامادورا

برای شمادورا از خاک غنی با زهکشی بالا استفاده کنید اگر از خاک سنگین با زهکشی کم استفاده کنید باعث پوسیدگی ریشه آن می شوید.

برای اینکه بفهمید زهکشی خاک خوب است یا نه موقع آبیاری اگر آب مدتی در سطح خاک بماند یعنی زهکشی خاک نامناسب است اگر آب در سطح خاک نماند به این معنی است که زهکشی مناسبی دارد.

 برای خاک شامادورا می توانید از ترکیبات زیر استفاده کنید:

 1. 2/1خاک گلدان و 2/1 ماسه درشت
 2. 3/1خاک ذغال و 3/1خاک گلدان و 3/1ماسه درشت
 3. 3/1کمپوست و 3/1خاک ذغال و 3/1 پرلیت

کوددهی شامادورا

گیاه شامادورا باید کوددهی منظمی داشته باشد. می توانید کود 20-20-20 را هر دو هفته یکبار در ماههای گرم سال به گیاه بدهید.

 کود هیومیک اسید را هم می توانید به گیاه شامادورا هر دو ماه یکبار بدهید. هیومیک اسید خاک را اسیدی می کند و باعث میشود کودهایی که به خاک داده می شود بیشتر جذب شود. همچنین می توانید از کود میکرو یا فسفات بالا یا پتاس بالا برای غنی تر کردن و رشد بیشتر خاک استفاده کنید.

رطوبت شامادورا

محیط بومی شامادورا جنگلهای بارانی است بنابراین رطوبت بالا را دوست دارد. اگر رطوبت شامادورا کم باشد برگهای آن قهوه ای خواهد شد.

بوسیله روش های زیر می توانید رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید:

 1. با استفاده از غبارپاشی یعنی با یک اسپری آب با فاصله ی 30تا40 سانتی متر از آن آب را اسپری کنید .
 2. با استفاده از ساخت جزیره یعنی کف زیر گلدانی را سنگ بریزید و آب روی سنگها در سطحی که از سنگها پایین تر باشد.

تکثیر شامادورا

گیاه شامادورا به دو روش کاشت بذر و تقسیم پاجوش در ماههای گرم سال تکثیر می شود.

مشکلات و بیماریهای شامادورا

رایج ترین مشکلات گیاه شامادورا قهوه ای و خشک شدن نوک برگها است. در صورتیکه این خشکی و تغییر رنگ آبکی نبود دلایل زیر باشد میتواند:

 • کمبود رطوبت
 • کم آبی
 • آب کلردار
 • ضعف خاک
 • گرما
ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد