اصول باغبانی

مهسا پنجشنبه 16 مرداد 1399 - 13:10
اصول باغبانی
بدون شک یکی از زیباترین حرفه ها علوم باغبانی می باشد که با روح انسان پیوندی دیرینه دارد و همواره مظهر زیبایی و نوازشگر روحیه ی انسان می باشد، علوم باغبانی ترکیبی از هنر، تکنیک، تجربه بوده و همانند علوم دیگر دارای اصول و قواعد خاصی تحت اصول باغبانی میباشد.

پیوند انسان با طبیعت سابقه ای دیرین دارد، انسان ها برای تامین احتیاجات خود در زمینه خوراک ، پوشاک ،مسکن و همچنین ایجاد محیطی فرح بخش برای زندگی خود کشت و کار گیاهان را بخشی از زندگی خود قرار داده وبه مرور با پیشرفت جوامع انسانی و پیدا شدن اجتماعات بزرگ شهری باغبانی به هنر و حرفه ای پردرآمد در بین آن ها  تبدیل شد. در این مقاله ضمن مرور اجمالی بر تاریخچه ی پیدایش باغبانی به بررسی  اصول باغبانی پرداخته خواهد شد.

تعریف باغبانی

باغبانی علم کاشت وپرورش گیاهان زینتی؛ گیاهان دارویی ودرختان میوه و طراحی فضای سبز فضای سبز یا همان Landscape engineering  می باشد.

باغبانی  شامل هنر و دانش و فن بررسی و پژوهش در میوه‌شناسی، سبزی‌شناسی، گل‌شناسی، فضای سبز پارک‌ها و بوستان‌ها و محیط زیست و همچنین استفاده از محصولات باغبانی در صنایع غذایی ، ادویه ای  و صنایع دارویی می باشد.

باغبانی پیرامون خانه و مسکن افراد و در محلی به نام باغ یا باغچه صورت می‌گیرد. باغ‌ها بیشتر چسبیده به یا در نزدیکی مناطق مسکونی جای دارد، یا در پیرامون شهرها و روستاها. باغچه‌ها نیز در حیاط خانه‌ها یا کنار خیابانها ساخته می‌شوند، ولی ممکن است گاه در بالای پشت بامها، پیش‌سراها، ایوانک‌ها، گلشنه‌ها (فلاورباکس‌ها) یا نورخانه‌ها (پاسیوها) هم ساخته شوند.

تاریخچه ی باغبانی

یونانیان (از حدود 3500 سال قبل از میلاد تا حدود میلاد مسیح)پیش در باغبانی سررشته داشته اند. از ویژگی‌های این دوره ایجاد سیستم‌های آبیاری پیشرفته و نیز شناسایی و استفاده از گیاهان دارویی، ادویه‌ای و عطری زیادی است. برخلاف مصریان و اهالی کلده و آشور، یونانیان چندان علاقه‌ای به جنبه عملی کشاورزی نداشتند، ولی در عوض به جنبه‌های عملی آن، یعنی گیاه‌شناسی و به ویژه طبقه‌بندی گیاهان و تاریخ طبیعی، می‌پرداختند. امپراطوری روم قدیم (از حدود پانصد سال پیش از میلاد تا حدود پانصد سال پس از میلاد مسیح) بر بخش مهمی از دنیای آن روز حکمفرمایی داشت. رومیان، بر خلاف یونانیان، توجه زیادی به کشاورزی داشتند .گسترش قلمرو اسلامی و پیشرفت چشمگیر علمی مسلمانان به تقریب هم‌زمان با افول تمدن اروپا و قرون وسطی بود. در اوایل قرن چهاردهم میلادی با آغاز رنسانس دراروپا،‌ اروپایی‌ها با استفاده از یافته‌ها و اختراع‌های دانشمندان اسلامی، به تجدید علوم و فنون مختلف پرداختند. کشاورزی و باغبانی نیز از این جریان بر کنار نماند.

وسایل باغبانی

به طور کلی وسایل باغبانی به صورت حرفه ای و آماتور موجود است. برای انجام باغبانی از دستکش، بیل، بیلچه، شن کش، آب پاش، قیچی هرس و فرقون استفاده می شود.

اصول باغبانی چیست؟

انتخاب یک محیط مناسب برای کاشت گیاه

انتخاب محیطی که نور مناسب برای رشد گیاه در اختیار داشته باشد.

انتخاب خاک مناسب برای کاشت

محیط توان تامین نیازهای حرارتی و نیاز سرمایی گیاهان را داشته باشد.

توجه به در دسترس بودن آب مناسب در منطقه

انتخاب گیاه مناسب و سازگار با اقلیم منطقه

کنترل علف‌های هرز

هرس درخت و ازدیاد صحیح آن ها

تفاوت باغبانی و کشاورزی

هر چند که باغبانی و کشاورزی بسیار شبیه هستند و از اصول یکسان پیروی می کنند؛ اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند. معمولا کشاورزی در سطح بزرگتری انجام می شود و خود به دو دسته کشت گسترده که شامل  کاشت گیاهان زراعی در خارج از شهر و در محیط وسیع و کشت متراکم که شامل باغ های مثمر  و نزدیک به محیط شهری بوده در صورتی که باغبانی می تواند برای درختان غیر مثمر هم استفاده شده علاوه بر درختان مثمر وبه یک سرگرمی و فعالیت شخصی تبدیل شود. اما کشاورزی یک شغل و حرفه برای کسب درآمد می باشد.

چه زمانی باید از متخصص  باغبانی کمک گرفته شود؟

زمانی که گیاهان نیاز به تغذیه داشته باشند.

زمانی که حشرات و آفت‌ها به گیاهان شما هجوم آورده‌اند و نیاز به سمپاشی دارند.

زمانی که گیاهان به هرس و منظم شدن احتیاج داشته باشند.

زمانی که گل‌ها و گیاهان به دلایل مختلف در حال از بین رفتن باشند.

برای تعویض گلدان یا برای تعویض خاک باغچه می‌توانید از کارشناس باغبانی استفاده کنید.

زمانی که از شیوه کاشت گیاهان مختلف بی اطلاع می باشید.

برای طراحی فضای سبز منزل خود

نویسنده : نرگس امیرزاده

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد