معرفی محصولات ارگانیک و بررسی فواید و مضرات آن

مهسا پنجشنبه 19 تیر 1399 - 11:19
معرفی محصولات ارگانیک و بررسی فواید و مضرات آن

به تدریج که انسان ها به یک جا نشینی در حاشیه رود خانه ها به واسطه پی بردن به  مهارت کشاورزی پرداختند. و از مهاجرت دست برداشتند. علم کشاورزی روز به روز برای رفع نیاز های بشر پیشرفته تر شد به مرور و با رشد جوامع کوچک و پیدا شدن جوامع برزگ شهری تقاضا برای تولید محصولات بیشتر در جامعه بالا گرفت. و کشاورزان با دست یافتن به علم ژنتیک و دستورزی گیاهان  به تولید محصولات بیشتر با اندازه بزرگ تر و تولید در واحد سطح بیشتر و باکیفیت تر پرداختند و کشاورزی سنتی جای خود را به کشاورزی مدرن با عنوان محصولات تراژنتیک داد. عده ای از کشاورزان به واسطه ضررهای ناشی از محصولات تراریخته پیشنهاد بازگشت به حالت طبیعی کشت وکار با عنوان تولید محصولات ارگانیک را دادند .در این مقاله ضمن  معرفی محصولات ارگانیک به بررسی فواید و مضرات آن پرداخته خواهد شد.

محصولات ارگانیک چیست؟

ریشه این لغت به زبان انگلیسی میانه بازمی‌گردد. کلمه یونانی (به لاتین: organikos ) در دهه ۱۵۱۰ میلادی به معنای عضو یا ابزار بکاررفته است. معنای آن به عنوان "موجوات زنده ارگانیزه" نخستین بار در سال ۱۷۷۸ میلادی ثبت شده‌است. معنای آن به عنوان "بدور از کود و آفت کش شیمیایی در سال ۱۸۳۱ میلادی به ثبت رسیده‌است. محصول ارگانیک به محصولی گفته می‌شود که اولاً منشأ آن کاملاً طبیعی باشد. ثانیاً در فرایند تولید آن از هیچ گونه ماده شیمیایی یا فرآیندی که باعث تغییر در ماهیت طبیعی مواد تشکیل دهنده می‌شود، استفاده نشده باشد ، ثانیاً در مراحل تولید محصول از کشت مواد اولیه تا بسته‌بندی نهایی، هیچ نوع ماده شیمیایی به آن اضافه نشده باشد. از جمله کودها و آفت کش‌های شیمیایی، نگهدارنده‌های شیمیایی و غیره. محصولان کشاورزی زیستی در کشور ایران با نام محصولات­سالم و در کشورهای اروپایی و آمریکایی با نام کشاورزی زیستی به انگلیسی( Organic farming)  یا کشاورزی بیولوژیک (Bio) شناخته می‌شود.

فواید محصولات ارگانیک چیست؟

در تولید محصول ارگانیک از مواد غیرطبیعی استفاده نمی‌شود.

نحوه ی کشاورزی ارگانیک باعث کاهش آلودگی، حفظ آب، کاهش فرسایش خاک، افزایش باروری خاک، و استفاده از انرژی کمتر می‌شود.

در تولید محصول ارگانیک از آنتی‌بیتویک‌هایی استفاده نمی‌کنند زیرا  استفاده آنتی بیوتیک در کشت بعد از وارد شدن به بدن انسان  باعث بروز مشکلاتی در بدن انسان می گردد.

در کشاورزی ارگانیک ضمن استفاده نکردن از ادوات صنعتی از فرسایش خاک نیز تا 50 درصد کاهش می یابد.

غنی بودن مواد ارگانیک از مواد خالص و مفید

تنوع در محصولات ارگانیک به علت استفاده نکردن از مواد شیمیایی و مضر بیشتر می باشد.

سلامتی کشاورزان به دلیل قرار نگرفتن در معرض آلودگی های شیمیایی بیشتر است.

استفاده نکردن از سموم در کشت ارگانیک از آلودگی محیط زیست و حیوانات و به خطر افتادن سلامتی انسان ها جلوگیری می کند.

در کشاورزی ارگانیک از آب توسط مواد شیمیایی آلاینده مانند کودهای مصنوعی، آلوده جلوگیری می گردد.

ارزش غذایی بالاتری دارند. میزان ویتامین C ، کلسیم، منیزیوم، آهن و فسفر در مواد غذایی ارگانیک بیشتر است.

خوشمزه و خوش طعم تر بودن محصولات ارگانیک به دلیل استفاده کمتر از کود شیمیایی

معایب کشاورزی ارگانیک چیست؟

  • زمان بربودن کشاورزی ارگانیک در واقع مستلزم تعهد، صبر و تحمل زیاد می باشد . زیرا نیاز به نهایت دقت  و مراقبت برای تولید محصول سالم می باشد.
  • خطر قرار گرفتن در معرض آلودگی های بیولوژیکی در صورت رعایت نکردن درست تولید محصولات ارگانیک کود یکی از منابع مشخص شده در ارتباط با آلودگی میکروبیولوژیک است. کودبه عنوان حامل باکتری عای بیماری زای انسان شناخته شده است.
  • تولید محصولات ارگانیک نیاز به هزینه ی بسیار زیادی در قسمت کاشت ،داشت و برداشت دارد. از این رو کشاورزی ارگانیک بسیار گران تمام می شود.
  • نویسنده :نرگس امیرزاده

 

 

 

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد