بررسی انواع کود آلی و کاربرد هر یک در گیاهان

مهسا شنبه 1 شهریور 1399 - 21:21
بررسی انواع کود آلی و کاربرد هر یک در گیاهان
سال های طولانیست که در طبیعت خداوند و در جنگل های موجود در حیات پهناور زمین بقایای گیاهی بر روی هم انباشته شده و به مرور خاکی مرغوب و حاصلخیز با رنگی تیره را ایجاد می کردند.

انسان ها از گذشتگان دور به خاصیت انباشت گیاهان و فضولات حیوانات در خاک به منظور تقویت زمینی که   در اثر کشت های مکرر ضعیف شده بود پی بردند.  و با بهره گیری از این مواد باعث تقویت خاک و حفظ بافت فیزیکی خاک برای کشت های بعدی در زمین می شدند. در این مقاله ضمن بررسی انواع کود آلی به کاربرد هر یک در گیاهان پرداخته می شود.

تاریخچه کودهای آلی

هرچند تاریخچه دقیق پیدایش کشاورزی بدرستی روشن نیست با این حال مدارك موجود نشان می دهد عملیات کشت و کار به منظور تولید غذا توسط بشر حداقل سابقه ای ده هزار ساله دارد. در زمان های قدیم برای از بین بردن فقر خاک و غنی سازی آن برای تولید محصول مرغوب و بیشتر در کشت های بعدی   مصرف مواد خاکستر ،کود حیوانی و غیره بعنوان  کود رایج بوده است.

کود آلی  چیست؟

کود ارگانیک یا آلی طبیعی بوده و متشکل از، مواد آلی بر پایه کربن است این کودها ریشه آنها پایه زیستی یا بیولوژیک دارد، به عبارتی این کودها از موادزنده گرفته شده‌اند. کودهای طبیعی شامل فضولات حیوانی، ضایعات گیاهان در کشاورزی، کمپوست و فاضلاب تصفیه شده (بیوسالید)، می‌باشند.

انواع کود آلی

 • کود حیوانی

کود حیوانی در حقیقت از فضولات حیوانات تهیه می‌شود که بیشتر از کود گوسفند ، گاو ، اسب و مرغ یا کبوتر  تشکیل می‌شود. کود حیوانی به علت دارا بودن حجم وسیعی از مود آلی و غذایی باقی‌مانده که برای غنای خاک بسیار مفید می‌باشد.  کود های حیوانات باعث بهبود خاصیت فیزیکی و ساختمان خاک شده و قدرت نگهداری آب در خاک را افزایش داده و بافتی ترد و تنفس پذیر در گیاه ایجاد کرده و همچنین ادرار حیواناتی مانند اسب و گاو ...  به واسطه ی داشتن اوره باعث تامین ازت خاک میشود ، اما کود پرندگان باعث افزایش فسفر خاک شده  و هر چند خاک را غنی می کنند ولی مصرف بیش از حد کود پرندگان ممکن است موجب سوختن گیاهان و از بین رفتن آن ها شود. کود انسانی نیز در رده کودهای حیوانی به حساب می‌آید. در بعضی کشورها از مدفوع انسانی به عنوان کود در مزارع کشاورزی استفاده می‌شود.

 • ضایعات گیاهان در کشاورزی

از جمع آوری شاخه ها و خورد کردن آن ها و همچنین برگ های درختان خزان پذیر در زمستان  و پوست درختان و خورد کردن آن ها و قرار دادن زیر خاک یا در اصطلاح دپو کردن در زیر پلاستیک و افزودن باکتری و کود مرغی در جهت تجزیه بدست آمده در واقع خاک برگ یک نوع آن می باشد. که بیش از این که خاصیت  تخلل پذیری در خاک ایجاد کرده و تنفس گیاه را بهبود بخشیده و آب مورد نیاز گیاه را نگهداری می کند.

 • کمپوست

این کود که از پسماندهای خانگی و غذایی تولید می‌شود یکی از عالی‌ترین کودها برای مصارف کشاورزی به‌شمار می‌رود .منیزیم و فسفات موجود در این کود سبب آبرفتی شدن خاک‌های کشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاک می‌شود.

 • فاضلاب تصفیه شده (بیوسالید)

در واقع قسمت جامدات و لجن فاضلاب  با نام بیوسالید شناخته شده است ازآب گرفته شده و از آب آن در مصارف کشاورزی تحت عنوان پساب استفاده می شود . از معایب پساب بالا بودن عناصر شیمیایی که به سرعت باعث ایجاد شوری در خاک  و ایجاد سوختگی در گیاهان می شود.

فواید کود های آلی

 • صرفه جویی اقتصادی قابل ملاحظه ای نیز از عدم تولید و مصرف کود های شیمیایی به دست خواهد آمد.
 • استفاده بی رویه از کودهای ازته و کودهای فسفره موجب از بین رفتن کیفیت اولیه آب و خاک می شود. اما کود های آلی این نه تنها این مشکل را ایجاد نمی کند  بلکه باعث بهبود کیفیت خاک می شود.
 • مصرف بیش از حد کود شیمیایی باعث الودگی محیط زیست می شود ولی کودآلی هیچ گونه آلودگی در چرخه ی طبیعی طبیعت ایجاد نمی کند.
 • کود ارگانیک با منشا حیوانی و یا گیاهی موجب بازگشت ترکیبات طبیعی و آلی به چرخه تولید می شود. در نتیجه علاوه بر آنکه ضایعات به چرخه تولید برمی گردند.

 مصرف بیش از حد کود شیمیایی باعث ایجاد بیماری های خطرناکی همچون سرطان در انسان می شود ولی کودآلی به ندرت باعث بروز مشکل در سلامتی انسان همچون بیماری وبا می شود.

نویسنده : نرگس امیرزاده

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد