محیط زیست

مهسا جمعه 13 تیر 1399 - 00:40
محیط زیست

طبیعت سرچشمه و هنر زیبای خداوند و قطعه کوچکی از بهشت ،که در زمین در دست ما انسان ها به امانت نهاده شده وعلاوه بر نوازش احساسات انسان و ایجاد حس شادابی ونشاطی که به واسطه رنگ های گوناگون ایجاد می کند . از جنبه های زیادی  زندگی انسان را تحت تاثیر قرار داده و خوراک، پوشاک، مسکن و دارو همه وابسته به آن بوده  ، درختان علاوه بر تامین نیازهای گفته شده بخش اعظمی از اکسیژن موجود را تامین کرده و تحت عنوان ریه های زمین می باشند . در صورت سوختن و از بین رفتن جنگل ها١٠٠ تا   ٥٠٠‌  سال زمان نیاز است، تا جنگل سوخته احیا شود . بنابرین نگهداری و ممارست از این سرمایه ارزشمند امری مهم و مسئولیتی والا بر دوش انسان می باشد. از این رو در این نوشته کوتاه ضمن مروری اجمالی بر مشکلات زندگی مدرن، راهکارهایی درباره دستیابی به زمین پاک از باب یادآوری ارایه خواهیم کرد، شاید با انجام یکی از این موارد نقشی در پاک بودن زمین داشته باشیم.

با وجود دسترسی به منابع مختلف علمی و آگاهی بخش، در سال های اخیر شیوه ی زندگی به گونه ای رقم خورده که  معمولا مردم قوانین طبیعت را از سر آگاهی یا عدم آگاهی نادیده می گیرند و بدون توجه به عواقب کار خود به تخریب محیط زیست پرداخته اند، در صورتیکه ما بخشی از چرخه ی اکوسیستم طبیعی زمین محسوب می شویم. ویژگی امکان انتخاب در انسان نسبت به سایر موجودات، توانایی بالایی در تخریب و  تضعیف یا احیای چرخه های طبیعی موجود به او داده است.

هر ساله در اثر بی توجهی و از روی عادت های زندگی انسان ها ضربه های جبران ناپذیری بر چهره زمین وارد می شود، غافل از اینکه عواقب رفتارهای ما مانند پژواک صدا در کوه و این بار با نتایج مخرب تری به خود ما باز خواهد گشت. زمان آن رسیده تا از رفتار های مخرب خود دست بکشیم و از خودمان بپرسیم که این رفتارهای نامناسب چه عواقبی در پی داشته؟ و چه راهکارهایی برای مقابله با آن وجود دارد؟

عمده آلودگی های موجود در یکصد سال اخیر مربوط به صنعتی شدن و ایجاد تمدن های شهری، وجود کارخانه ها و خودرو های فرسوده بوده که سالیانه حجم زیادی از آلودگی ناشی از گازهای خطرناک گلخانه ای اعم از مونوکسید و کربن دی اکسید، سرب و ... را وارد هوای محیط پیرامون ما می کند و حاصل آن انواعی از بیماری ها برای انسان ها است. گروه دیگری از آلوده گی ها در اثر استفاده از ظروف بسته بندی و رها کردن آن در طبیعت و ایجاد چهره نازیبا در طبیعت بوده است که طی سال های متمادی جمع شدن این زباله ها در محیط  آسیب های جدی بر کل زندگی موجودات به همراه داشته است.

ما به عنوان یک انسان چه کاری می توانیم برای جلوگیری از این آسیب ها انجام دهیم ؟ در ادامه چند راه کار ساده جهت یادآوری مطرح شده است که با استفاده از آنها می توان تا حدودی محیط پیرامون خود را از انواع مشکلات نجات داد .

از تهیه آتش بر زیر درختان شدیدا خود داری کرده ودر صورت تهیه آتش در جنگل هنگام ترک محل با استفاده از آب یا خاک نسبت به خاموش کردن آن اقدام کنید.

از ریختن ظروف و بطری شیشه ای در طبیعت خوداری نمایید زیرا علاوه بر اینکه مدت زمان لازم برای از بین رفتن آن در طبیعت زیاد می باشد . در صورت تابش نور بر روی ان مانند کانون عدسی عمل کرده و باعث آتش سوزی محل می شود.

از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی استفاده کنیم.

در مسافت های کوتاه از پیاده روی استفاده کنیم.

به تفکیک زباله خشک و تر در منزل اهمیت دهیم.

مصرف کاغذ ممنوع، به شیوه الکترونیکی کارهای خود را انجام دهیم.

تا حد امکان در موقعیت های مختلف از ظروف و سفره یکبار مصرف استفاده نکنیم.

از آسیب زدن به درختان به شکل های گوناگون اجتناب کنیم.

زباله ها را در آب های روان و رودخانه ها رها نکنیم.

کیسه یا ظرف مخصوص برای داخل خودرو فراموش نکنیم.

از آب شستشوی میوه، سبزی و ... برای آبیاری گل های منزل استفاده کنیم.

در این شرایط کرونایی، ماسک و دستکش را پس از استفاده به نحو مناسب جمع آوری و دفع کنیم.

باید یادآوری کرد که هر رفتار کوچک ما در محیط زیست به خود ما بر می گردد. از ریه های شهر مراقبت کنید.یادمان باشد زمین که با زیبایی خود نشاط و شادابی را برایمان به ارمغان آورده یک بار مصرف نیست!!! برای نهادینه شدن فرهنگ مراقبت از زمین و محیط پیرامون از همین امروز قول بدهیم که به زمین احترام می گذاریم و به دستان خود مهربانی با زمین و طبیعت را خواهیم آموخت.

نویسنده : نرگس امیرزاده

 

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد