معماری پایدار

مهسا یکشنبه 29 تیر 1399 - 23:59
معماری پایدار

مفهوم پایداری در دهه 1970 میلادی نتیجه رشد منطقی آگاهی تازه نسبت به مساِل جهانی محیط زیست و توسعه و تحت تاثیر جنبش های محیط زیست دهه 1960 میلادی است . معماری پایدار عنوان عامی است که در رویکردهای معماری خاصه در اواخر قرن 20 میلادی مورد توجه قرار گرفته است . موضوع طراحی پایدار در ادامه جنبش های سبز پست مدرنیستی اما با رویکردی جامع نگرتر در حوزه معماری و در ارتباط با مفاهیمی همچون توسعه و نیاز می باشد .

مفهوم توسعه پایدار به معنی ارائه راه حل هایی در مقابل الگوهای سنتی کالبدی، اجتماعی و اقتصادی توسعه است که بتواند از بروز مسائلی همچون نابودی منابع طبیعی، تخریب اکوسیستم ها، آلودگی، افزایش بی رویه جمعیت، رواج بی عدالتی و پایین آمدن کیفیت زندگی انسان ها وجلوگیری کند .

معماری پایدار مجموعه ای مرتبط از فاکتورهای مشتمل بر فاکتورهای اجتماعی-فرهنگی، محیطی- اکولوژیکی و مقولات تکنیکی است؛ در واقع معماری پایدار مانند جنبش های معماری سبز عمده توجه خود را به مسائل محیطی و اکولوژیکی از یک سو و از سوی دیگر موضوعات تکنولوژیکی ( معماری اکوتک ) قرار نمی دهد بلکه سعی دارد آن ها را با موضوعات اجتماعی و فرهنگی نیز عجین نماید. معماری پایدار با ارزش نهادن به نیازهای انسانی به وسیله تاکید بر ویژگی های یک مکان سعی در تداوم و بقا آن دارد . در یکی از تعاریف اولیه پایداری آمده است که پایداری یعنی : رسیدن به نیازهای امروز بدون در نظر گرفتن توانایی نسل آینده در رسیدن به نیازهایشان .

این تعریف هرچند به مسائل اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی و... به طور مستقیم اشاره نمی کند اما در عین حال هدف عام یک طرح پایدار در طول زمان را نشان می دهد .

چگونگی استفاده از انرژی های طبیعی در تالار لندن، نورمن فاستر

هدف از طراحی پایدار پیدا نمودن راه حل هایی است که بتواند به نیازهای همزمان سه موضوع پاسخ دهد :

اقتصاد منابع

طراحی چرخه زیستی

طراحی انسانی

برخی اصول طراحی در معماری پایدار عبارتند از :

1-حفاظت از منابع:

آب

مصالح

انرژی

2- حداقل اتلاف

3-محدود نمودن آلودگی

4-نگهداری از طبیعت

5- تعادل زیبایی و کارایی

6-مقیاس قرارگاههای انسانی

7-ارزش نهادن به ویژگی های محلی و تنوع

8- حفظ سلامت از طریق محیط

9-هدف نهادن بر مبنای پیش گیری از بیماری

10-اصول براساس زندگی و در دسترس بودن برای همه

11-راه حل های محلی برای نیازهای محلی

12-دست یابی به استخدام

13-ارزش نهادن به فعالیت رایگان

14-کاستن از ترس جنایت

15-دسترسی به همه امکانات توسط حمل و نقل عمومی

16-فرهنگ و فراغت

17-دسترسی به دانش و مهارت

18-توانمند سازی اجتماع

کن یانگ طراحی پایدار را همان طراحی اکولوژیک می داند؛ نوعی از طراحی که در طول چرخه حیات خویش با سیستم های اکولوژیک کره زمین هماهنگ باشد. راجرز طراحی پایدار را نوعی از طراحی می داند که قصد دارد بدون آسیب رساندن به منابع نسل های آینده پاسخ دهد. فاستر طراحی پایدار را نوعی از طراحی می داند که قصد دارد بدون آسیب رساندن به منابع نسل های آینده پاسخ دهد. فاستر طراحی پایدار را حداکثر کارایی با حداقل ابزار می داند . ریچارد راجرز در توصیف معماری پایدار معتقد است : معماری باید در پایداری محیط و اجتماع سهم داشته باشد و معماران عهده دار مسئولیت ها و دارای مختصر استقلالی شوند. من و رنزو پیانو مرکز پمپیدو را در پاریس با تفکر تطابق و سازگاری طراحی کرده ایم . ساختمان مکانی برای یک لحظه و زمان خاص نبود بلکه مکانی برای مردن در سال های مختلف بود.

  • در ساختمان لویدز لندن (طرح ریچارد راجرز) نیز به عنوان یکی دیگر از این مصداق ها، انرژی سرمایی شب می تواند در ساختار داخلی ساختمان ذخیره شود. بهره برداری از انرژی ذخیره شده در جرم ساختمان نیاز به خنک کننده های مصنوعی در طول روز را کاهش می دهد. در ساختمان رایشتاگ، برخی از موضوعات مورد توجه عبارتست از :

سلول های خورشیدی فتو ولتیک با 300 متر مربع مساحت بر بام جنوبی

تهویه طبیعی تالار نمایندگان از طریق گنبد شیشه ای

هوای گرم تهویه نشده از طریق گنبد شیشه ای بازیافت و مجددا مورد استفاده قرار می گیرد .

پنجره های هوشمند جهت تهویه هوا.

سوخت تجدید شونده بیو گاز جهت تولید برق بدون آلودگی که از 94درصد تولید دی اکسیدکربن ممانعت می کند.

حرارت اضافی در یک مخزن طبیعی آب گرم برای گرمایش را تامین می کند ذخیره می شود.

آب سرد در لایه های زیرین زمین جهت تامین سرمایش در تابستان ذخیره می شود.

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد