معماری های تک(تکنولوژی برتر)

مهسا دوشنبه 30 تیر 1399 - 20:04
معماری های تک(تکنولوژی برتر)

در دوران مدرن ماشین و فناوری به عنوان یک موضوع محوری محسوب می شد و بسیاری تکنولوژی را دستاورد بزرگ مدرنیته می دانستند. در یک تعریف عام می توان گفت اگر معماری مدرن به دنبال نمایش ماشین بود، معماری های تک در جستجوی به نمایش گذاشتن اجزای آن ماشین بود. معماری های تک را می توان یکی از جریان های انتقالی میان مدرنیسم و پست مدرنیسم دانست. این معماری در زمره جریان های مدرن متاخر جای می گیرد که بعضا از آن به عنوان اکسپرسیونیسم سازه نیز یاد کرده اند.

از نظر بررسی تاریخی سبک ها، معماری های تک در دوره مدرنیسم و در اواخر دهه 1960 میلادی توسعه یافت . معماری های تک در سال های پس از جنگ های جهانی و در دوران بازسازی کشورهای اروپایی به عنوان سبکی که نشان دهنده ویژگی های جوامع در حال پیشرفت باشد نمود پیدا کرد. در مقابل گرایش های تجدید حیات گرای پس از جنگ جهانی دوم، معماری های تک پاسخ های قاطع از بکارگیری بالاترین دستاوردهای تکنیکی و علمی در معماری را به نمایش گذاشت. عنوان های تک برگرفته از کتابی بود که در سال 1978 میلادی با همان عنوان و برای نشان دادن معماری شکل گرفته با استفاده از تکنولوژی توسط جون کرون و سوزان سلسین منتشر شد.

این معماری در طراحی نمادهای ارگانیک فقط به زمینه ای که از لحاظ سازه ای توجیه پذیر بود توجه می کرد. در غیر این صورت به اصل سودمند گرایی و ضرورت های اقتصادی مدرن که طبیعتا جایی برای ملاحظات زیبایی شناسی یا اتصال به طبیعت ندارد، کاملا پایبند باقی ماند.

هوکر(1380) معتقد است های تک سبکی است که در دهه 1960 میلادی متولد شد و کودک ناز پرورده معماری امروز محسوب می شود .

مرکز پمپیدو در پاریس نمونه ای بارز در این رابطه است. این مرکز که در سال 1971 میلادی توسط ریچارد راجرز و رنزو پیانو طراحی شد ساختمانی شبیه یک پالایشگاه است . استفاده لز سازه و تاسیسات نمایان به شکلی کاملا اغراق آمیز این بنا را سمبل بی نظیر معماری های تک در دهه 70 میلادی نمود . مرکز پمپیدو را میتوان تحقق رویاهای آرشیگرام دانست . مرکز پمپیدو نمادی ساختمانی است در اوج دوران رفرم های اجتماعی و آغاز عصر سیطره ارتباطات و رسانه در جهان . معماری های تک به دنبال نمایش تکنولوژی به عنوان دستاورد عصر جدید است . از ویژگی های معماری های تک می توان به موضوعاتی اشاره داشت: به نمایش گذاشتن لایه های مختلف بنا، ساختار و اجزا بنا استفاده از سازه به عنوان تزیینات، استفاده از بام به عنوان نمای پنج .

معماری های تک با دیدگاه پوزیتویستی (خوشبینی نسبت به علم و تکنولوژی معاصر )در جستجوی بوجود آوردن زیبایی شناسی نوین ماشینی بود که در تضاد با استانداردیزاسیون مدرن بود . رنزو پیانو، ریچارد راجرز، نورمن فاستر معروف ترین معماران های تک به شمار می روند . راجرز معتقد است در عصر تکنولوژی جدید نمی توان در خانه های باستان زندگی کرد . برخی از معماران های تک مانند کالاتراوا، بیشتر اوقات ساختمان های خود را شبیه موجودات زنده، انسان، حیوان، حشرات و... می سازند .

 

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد