نور در معماری داخلی

مهسا سه شنبه 28 بهمن 1399 - 18:20
نور در معماری داخلی
نور در معماری داخلی تنها به منظور روشن کردن فضا و قابل رؤیت ساختن آن و اجزای آن و اجزای درونی اش بکار نمی رود و علاوه بر نقش تزیینی و زیبا شناسی آن،فواید دیگری نیز دارد که در هر صورت، دقت و صحت نورپردازی فواید متعددی خواهد داشت.

فواید استفاده از نور در فضا:

1-تغییرات بصری در وسعت دید افراد : با تغییرات در شدن و نوع نور فضا بزرگتر، کوچکتر و مرتفع تر به نظر خواهد آمد. هنگامی که هدف وسعت دید بیشتر باشد می توان با کم نور کردن مرکز و نورپردازی اطراف، فضا را بزرگتر نشان داد.

2- عامل تفکیک کننده فضا : بوسیله نورپردازی، یک فضا به دو یا چند قسمت کاربردی متفاوت تبدیل می شود. بعنوان مثال یک فضا را می توان با نور پردازی متفاوت و هوشمندانه به یک اتاق نشیمن و یک اتاق پذیرایی تبدیل کرد.

3-ایجاد تغییر در مسیر دید : گاهی اوقات پنهان کردن مشکلات ساختاری در معماری داخلی بوسیله رنگ و نور امکان پذیر است که می توان آن را با تغییرات در نور و رنگ از نظرها پنهان ساخت و توجه را به نقاط خوشایند فضا جلب کرد. بعنوان مثال کم نور کردن گوشه ناخوشایند یک اتاق و یا گم کردن کنج و جداره ناخوشایند.

4-تاثیر نور بر رنگ محیط :  نور در فضا به رنگ های مختلف تبدیل می شود و با رنگی کردن نور می توان از تابش آن بر روی جداره ها، انعکاس های رنگی داشت.

5- القای حسی خاص بوسیله شدت رنگ و نوع نور.

خیرگی:

هنگامی که افزایش چشمگیر درخشندگی در یک سطح وجود داشته باشد، منجر به خیرگی و اختلال دید در هنگام دیدن خواهد شد. به عبارتی دیگر، خیرگی هنگامی پدید می آید که درخشندگی در میدان دید بسیار بیشتر درخشندگی که چشم می تواند بدون ناراحتی یا کاهش دید یا اختلال عملکرد دیداری با آن انطباق پیدا کند، باشد.

خیرگی دو نوع است:

خیرگی مستقیم: ناشی از منابع نوری که به طور مستقیم در میدان دید قرار دارند، مانند: نور افکن.

خیرگی بازتابی: ناشی از سطح براق و بازتابنده است. این خیرگی در سطوح براق یا آینه ای بوجود می آید.

به طور کلی خیرگی اگر ناتوان ساز نباشند، ناراحت کننده خواهد بود. خیرگی می تواند به قدری شدید باشد که تا مدتها بعد از بین رفتن منبع نور، چشم توان دیدن را نداشته باشد.

روش های جلوگیری و کنترل خیرگی مستقیم و بازتابی:

استفاده از منبع نور با قدرت پایین تر به جای یک منبع پرنور .

قرار دادن منبع نور دورتر از خط دید بطوری که در میدان دید قرار نگیرد و برمحور دید عمود باشد.

استفاده از چتر حفاظتی، حفاظ نورگیر، فیلتر یا حباب برای منبع نور.

نصب و استفاده از سایه بان، کرکره، پشت دری و پرده برای روی پنجره ها.

استفاده از سطوح مات بجای سطوح براق و صیقلی . نباید از مواد منعکس کننده نور در لبه های میز و سطوح کار استفاده شود.

روشن کردن محیط برای کاهش کنتراست با نور ورودی از درب یا پنچره.

تعیین محل استقرار منبع نور به گونه ای که بازتابش آن در میدان قرار نگیرد.

CRI:

CRI به معنای اندیس نمود رنگ می باشد که به توانایی منبع نوری در ایجاد دقیق  رنگ  می گویند. به عبارتی؛ درصد نزدیکی نور به نور طبیعی است. بهترین و دقیق ترین حالت دید برای بشر، در زیر نور خورشید است. لذا بهترین منابع نوری از لحاظ بصری، منابع نوری هستند که نزدیک ترین و شبیه ترین طیف نور را به نورطبیعی خورشید داشته باشند. در این راستا برای نشان دادن کیفیت یک منبع نور از CRI استفاده می شود که بین صفر تا صد متغیر است و هرچه بالاتر باشد نمود رنگ نیز بالاتر خواهد بود.

 

 

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد