نکاتی برای طراحی اتاق کودک

مهسا یکشنبه 8 تیر 1399 - 04:19
نکاتی برای طراحی اتاق کودک

اتاق کودک نیاز دارد روشن و شاد باشد اما امنیت یک فاکتور اولیه است که باید موقع طراحی در نظر گرفته شود و هر عنصری که در اتاق انتخاب یا نصب می شود باید حداقل ریسک خطر را برای کودک داشته باشد . بهداشت هم نکته مهم دیگری است که باید در نظر گرفته بشود . بنابراین بهتر است که کمدها، اسباب بازی ها، کتاب ها و لباس ها جوری باشند که هر روز راحت بتوان انها را راحت تمیز کرد .

چه چیزهایی باید برای طراحی اتاق کودک در نظر بگیریم ؟ در ادامه می گوییم  که چه نکاتی باید موقع طراحی اتاق خواب کودک در نظر بگیرید . در اپارتمان های مدرن اتاق های کودک معمولا معمولا کوچکترین اتاق خواب خانه است . برای همین باید موقع چیدمان اتاق خواب بهینه سازی فضا را در نظر بگیرید . در اتاق کودک شما نیاز به یک تخت (متناسب با سن کودک ) و همچنین یک فضای بازی، میز مطالعه، کمد برای لباس ها و وسایل و اسباب بازی و کتابها هست . وقتی که فضای کف اتاق کم است، از ارتفاع استفاده کنید و عمودی پیش بروید .

معمولا استفاده از یک تم برای اتاق خواب کودک رایج است . اما در نظر داشته باشید ممکن است فقط برای مدت کوتاهی کاربرد داشته باشد .چون آن کودک ممکن است علاقه اش تغییر کند . کار کردن با یک طراح داخلی می تواند به شما با دادن راه حل هایی برای بهینه سازی فضا کمک کند .

مانند بقیه ی اتاق ها نیاز به کمد لباس، کفش و ... داریم . براساس علاقه ی کودکتان شما باید جای مناسب برای کتاب ها، اسباب بازی ها و دیگر وسایل کودک در نظر بگیرید . استفاده ازشلف های باز جعبه و سبد می تواند وسایل ما را نظم دهد .

مبلمان چند عملکردی برای اتاق های کوچک ضروری است . در اتاق کودک شما می توانید از مبلمان چند عملکردی استفاده کنید . اگر نجار قابل اعتماد می شناسید می توانید خودتان ان را طراحی کنید . دقت کنید که امنیت خیلی برای کودک مهم است پس مبلمانی که گوشه های تیز دارند استفاده نکنید . از مبلمان محکم استفاده کنید که خطر ان کمتر است . چون بچه ها زود رشد می کنند ممکن است به نظر شما برسد که مقرون به صرفه نیست از هزینه زیادی برای مبلمان اتاق کودک بکنید اما به علت هزینه از مبلمان بی کیفیت و غیر استاندارد استفاده نکنید چون ممکن است برای کودک خطر ایجاد کند .

فراموش نکنید ارتفاع مبلمان  اتاق را جوری در نظر بگیرید که دسترسی ان برای کودک راحت باشد . برای بچه های کوچک بهتر است از قفسه و سبد بدون در به جای دراور، کشو و کمد های در بسته استفاده کنید چون ممکن است انگشت های کوچک انها اسیب ببیند .

کتابهای کودک

در اتاق کودک قفسه باز بهترین گزینه برای قرار دادن کتابهاست . اما قفسه های باز نیاز به گردگیری روزانه دارند و در غیراینصورت ممکن است روی سلامت کودک اثر بگذارد . یک روش خوب برای تمیز کردن راحت کتابها قرار دادن انها در جعبه هایی روی دراور است که می تواند متناسب با قفسه ها باشد .

اسباب بازیها

کودکان علاقه به تغییر مداوم دارند . پس شما باید طوری اتاق انها را سازماندهی کنید که دسترسی به علایق جاری انها را راحت کند . برای مثال اگر پسر بچه کوچک شما در حال حاظر علاقه ی زیادی به ماشین های مسابقه دارد کلکسیون ماشین های مسابقه ان را روی قفسه ی باز یا در یک سبد یا جعبه ای قرار بدهید که راحت بتواند انها را پیدا کند . اسباب بازیها و بازیهایی که دو نفره است و فقط وقتی دوستشان پیش انهاست نیاز است میتوانید در کمد یا کشو تخت و یا حتی در جعبه ای زیر تخت قرار بگیرد .

اگر کودک شما علاقمند به چیزهایی مانند ورزش و موزیک و.. است شما نیاز به یک فضا برای نگهداری ابزار، وسایل و تجهیزات آن دارید . پس یک گوشه ایی که بتوانید انها را منظم قرار دهید در نظر بگیرید .

وقتی کودک شما خیلی کوچک است خطر بلعیدن اسباب بازیهای ریز یا پیچ و مهره های پلاستیکی وجود دارد . بهتر است انها را در طبقه بالای قفسه ها یا داخل کمد که می توان انها را قفل کرد قرار دهید که خطر بلعیدن انها کاهش پیدا کند .

وسایل مدرسه

بستگی به سن فرزند شما دارد . شما نیاز خواهید داشت فضایی مرتبط با وسایل مدرسه فرزندتان قرار بدهید . برای کودکان پیش دبستانی که وسایل مرتبط با مدرسه ی انها زیاد نیست می توانید کیف انها را پشت در اویزان کنید و برای بچه های بزرگتر شما باید فضایی برای قرار گیری وسایل نیز در نظر بگیرید . اگر کمبود فضا برای میز تحریر دارید از مدل های تاشو ویا مدل های ترکیبی میز شلف و... استفاده کنید . وسایل مانند مداد و خودکار و تراش و ... داخل کشوها یا کمد قرار بدهید .

وسایل الکتریکی و کابل ها

این روزها ابزارهای الکترونیکی قسمتی از زندگی بچه های ما هستند . ابزارهای الکترونیکی نیاز به فضایی برای قرار دادن در مواقعی که استفاده نمی شوند دارند و علاوه بر این انها نیاز به شارژ شدن و بعضی از انها نیاز به وصل شدن با کابل به تلویزیون دارند که باید یک فضایی برای راحتتر کردن این گونه فراینها در نظر گرفت .

فراموش نکنید اتاق کودک نیاز به المان هایی برای سرگرمی دارد . رنگهای روشن ضروری هستند مخصوصا برای بچه های کوچک پس برای دیوارها و مبلمان از رنگهای روشن استفاده کنید برای بچه های بزرگتر رنگ مورد علاقه آنها بهترین انتخاب است . یک چادر در گوشه اتاق کودک نصب کنید که حس در طبیعت بودن را به ان بدهد . همه ی این عناصر راحت نیست در یک اتاق کوچک قرار بگیرد پس بهتر است از یک طراح داخلی کمک بگیرید .

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد