گیاهان ضد عفونی کننده ی هوا برای کنترل آلودگی ویروس کرونا

مهسا شنبه 9 اسفند 1399 - 17:48
گیاهان ضد عفونی کننده ی هوا برای کنترل آلودگی ویروس کرونا
در یک سال اخیر علاوه بر وجود ریزگردها و آلوگی های صنعتی ، وجود بحران کرونا باعث تشدید خطرات تهدید کننده سلامت انسان گردیده است . از این رو استفاده از گیاهان ضد عفونی کننده ی هوا راه حل مناسب برای تصفیه ی هوا می باشد.

متاسفانه در سال‌های اخیر علاوه بر وجود ذرات ریزگرد در محدوده ی هوای تنفسی که باعث ایجاد بیماری های تنفسی در انسانها شده است ، معضل جدیدی به نام ویروس کرونا بیماری خطرناکی که کل سیستم تنفسی انسان را درگیر می‌کند در یک سال اخیر گریبان گیر مردم سراسر دنیا  شده است. تنها راه نجات و گذر از این مسئله ی بحرانی علاوه بر رعایت کامل پروتکل های بهداشتی بحث ضدعفونی و تصفیه ی  هوا ی محیط های بسته کمک شایانی برای کنترل بیماری خواهد بود. در این مقاله ضمن مروری کوتاه بر بیماری به معرفی تعدادی گیاهان ضد عفونی کننده ی هوا برای کنترل آلودگی کرونا پرداخته خواهد شد.

بيماري زایی :

  • کرونا ويروس ها ویروسی شبیه به سرماخوردگی می باشدکه مجاری تنفسی انسان را مورد هدف قرار داده و بسرعت ریه ها را درگیر و در مواردی منجر به مرگ افراد می شود . اکثر کرونا ويروس هاي حيواني به سلولهاي اپي تليال مجراي تنفسي و گوارشي حيوانات را مورد هدف قرار داده در صورتی که  عفونت هاي کرونا ويروس در انسان معمولا به مجاري فوقاني تنفسي محدود مي شود .
  • يافته های بالينی در مورد کرونا ویروس :

کرونا ويروس هاي انساني معمولا موجب سرماخوردگي بدون تب، در بزرگسالان مي شوند.

علائم اوليه شامل تب لرز ، بي حالي ، سرگيجه ، سرفه و گلودرد هستند و پس از چند روز تنگي نفس پديدار مي شود.

علائم عفونت هاي کرونا ويروس تنفسي در انسان مشابه عفونت های راينوويروس می باشد و به صورت آبريزش بينی و بی قراری ظاهر می شود.

دوره کمون اين بيماري حدود 2 تا 5 روز است و بيماري حدود 1 هفته ادامه دارد.

مجراي تحتانی تنفسی به ندرت گرفتار می شود.

در مواردی در اثر سرفه های مکرر و شدید باعث ایجاد نابینایی موقت خواهد شد.

از دست دادن حس چشایی و بویایی

کاهش وزن شدید در مدت کوتاه

ضعف و بی حالی و کاهش اشتها

مرگ ، حاصل نقص تنفسي پيش رونده است که حدود 10درصد موارد ميزان مرگ و مير بين ميانسالان بالاتر است.

 

معرفی تعدادی از گیاهان ضد عفونی کننده ی هوا برای کنترل آلودگی ویروس کرونا :

داوودی

گل داوودیی کی از زیباترین گیاهان خانگی زینتی با گل های خوش رنگ و لعاب است. این گیاه نیازمند  آب کافی و خاک مساعد و مکان آفتاب گیر برای نگهداری می باشد. مراقبت از آن بسیار راحت خواهد بود و جذابیت و طراوت فوق العاده ای به فضای منزل شما خواهد بخشید. از نقاط قوت آن می توان گفت که گل داودی از بهترین گیاهان خانگی برای تصفیه هوا است که ترکیبات سمی موجود در هوا از جمله آمونیاک، بنزن و فرمالدئید را از بین می برد.اما از بزرگترین معایب گیاه این است که  برگ گل های آن برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است.

گیاه سکه ای

گیاه سکه ای یا علف ماه از گیاهان آپارتمانی است که نور زیاد را ترجیح داده و باید بین آبیاری ها خاک آن خشک شود. از آن جایی که رشد گیاه بسیار کند است به ندرت نیاز به تعویض گلدان دارد. از نقاط قوت این گیاه می توان گفت که تاثیر زیادی در پاکسازی هوای منزل می باشد. همچنین این گیاه کاهش (تحریکات چشم  ،مشکلات تنفسی ، سردرد ، اختلالات ریوی، آسم) می شود. از جمله معایب این گیاه سمی بودن آن برای حیوانات خانگی سمی است.

نخل اریکا

نخل اریکا جز گیاهان گرمسیری که ،گیاه عجیب، ظریف و باشکوه گزینه عالی برای منزل و محل کار شما محسوب می شود. اریکا به نور زیاد اما غیر مستقیم نیاز دارد و عاشق رطوبت و خاک زهکشی شده است. اما نباید بیش از حد به آن آب بدهید. سعی کنید در فصل بهار یک نوبت کوددهی انجام دهید.از نقاط قوت این گیاه می توان گفت که جزء گیاهان تصفیه کننده هوا ناسا قرار گرفته است. مواد سمی همچون بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن موجود در هوا را پاکسازی می کند.رطوبت هوای منزل را افزایش می دهد.به ندرت دچار آفت یا بیماری می شود. معایب این گیاه ،نیاز به گلدان بزرگی دارد تا بتواند خوب رشد کند.اگر بعد از انتقال به منزل، به نور منزل تان عادت نکند به سرعت ضعیف و پژمرده می شود.در معرض پوسیدگی ریشه قرار دارد.

گل قاشقی

گل قاشقی یا پیرومیا از گیاهان آپارتمانی است که بیش از 1000 نوع مختلف از آن وجود دارد که ظاهر متفاوت اما روش نگهداری یکسان دارند و خرید چند نوع مختلف آن کار شما را بسیار راحت خواهد کرد.این گل زیبا به خانواده گل فلفل تعلق دارد، نور کم تا متوسط را ترجیح می دهد و نیاز به خاک مرطوب و خوب زهکشی شده دارد. از نقاط قوت این گیاه می توان گفت که  تنوع زیاد و رشد آسان آن از ویژگی های منحصر به فردش می باشد.نیاز به فضای زیادی ندارد چون هرگز بیش از 45 سانتی متر رشد نخواهد کرد.برای کودکان و حیوانات خانگی سمی نیست.برای پاکسازی و تصفیه هوای منزل از فرمالدئید عالی است. از معایب گیاه این است که به راحتی با آبیاری بیش از حد دچار پوسیدگی ریشه می شود.دمای پایین و کمتر از 10 درجه سانتی گراد به برگ های آن آسیب می زند.آفاتی همچون شپشک ها و شته آن را دچار بیماری می کند.

شفلرا

شفلرا یا درخت چتری یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی است که نور زیاد غیر مستقیم را دوست دارد، خاک مرطوب را ترجیح می دهد اما اگر گاهی خاکش خشک شود مشکلی پیش نمی آید.آبیاری بیش از حد باعث کاهش رشد آن می شود، این گیاه می تواند تا 2 متر نیز رشد کند اما با چیدن شاخه های جدید می توانید جلوی رشد بیش از حد آن را بگیرید. از نقاط قوت این گیاه ، می توان گفت که برای پاکسازی هوای منزل خوب است.چند ماه آبیاری در ماه معمولا برایش کافی است. از معایب این گیاه این است که دچار آفاتی همچون کنه های عنکبوتی می شود.برگ های آن برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است و سگ و گربه با خوردن آن دچار استفراغ و اسهال خفیف می شوند.

 ازگیاهان دیگری که می توان برای تصفیه ی هوا و مقابله با بیماری کرونا نام برد عبارت است از:

پوتوس، نخل ققنوس ،گل چمچه‌ای ،فیلودندرون ،گیاه عنکبوتی ،گل داودی ،فیکوس، سرخس برگ شمشیری، نخل هندی یا آرکا ،درخت آناناس ،دراسینا درمنسیس، فیکوس بنجامین، گیاه ماری یا زبان مادرشوهر، آلوئه‌ورا، پاپیتال،درفش‌گیاه، نخل راپیس ،آگلونما ،سرخس، نخل بامبو

نویسنده نرگس امیرزاده

 

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد