معرفی تعدادی از گیاهان آپارتمانی مناسب برای محیط کار

مهسا پنجشنبه 14 اسفند 1399 - 18:00
معرفی تعدادی از گیاهان آپارتمانی مناسب برای محیط کار
استفاده از گیاهان آپارتمانی مناسب در فضای بسته ی محیط کاری علاوه بر ایجاد فضای سبز مناسب باعث ارتقای روحیه و حفظ سلامتی کارکنان می شود.

یکی از مکان هایی که افراد بیشترین اوقات روز را در آن سپری می کنند، مکان های اداری می باشد . کوچک بودن فضا ، نبود تهویه ی مناسب وتردد بالای افراد در این مکان به ویژه  با وجود بیماری کرونا در یک سال اخیر،باعث ایجاد فضایی نامناسب وخطرناک برای سلامتی افراد شده است. از این رو استفاده از گیاهان اکسیژن ساز ، ضد عفونی کننده راهکاری مناسب برای پاک سازی نسبی هوای مکان اداری می باشد. در این مقاله به معرفی تعدادی از گیاهان آپارتمانی مناسب برای محیط کار پرداخته خواهد شد.

نکات استفاده از گیاهان آپارتمانی در فضای اداری عبارت است از:

  • دفتر کار محیطی است که افراد ساعت ها وقت خود را در آن می‌گذرانند و چند عدد گل و گیاه زیبا می‌تواند باعث ارتقای روحیه افراد شود.
  • گیاهانی که به نور مطلق آفتاب نیاز دارند نمی‌توانند مدت زیادی در یک اتاق یا دفتر کار با پنجره های کم دوام بیاورد.
  • اگر به نور آفتاب دسترسی لازم را ندارید می توانید با قرار دادن لامپ فلورسنت رشد گیاهتان را تضمین کنید.
  • اگر به یک پنجره جنوبی دسترسی دارید که مقدار زیادتری آفتاب در اختیارتان می گذارد، قدرت انتخاب بیشتری برای انتخاب گیاهان متنوع خواهید داشت.

بیشتر بخوانیم : گیاهان مناسب آشپزخانه

معرفی تعدادی از گیاهان آپارتمانی مناسب برای محیط کار:

فیکوس

فیکوس از گیاهان پرطرفدار و زیبا برای خانه های آپارتمانی و بخصوص دفاتر کار است. این گیاه دارای نیاز نوری کم و نیازمند  نور غیرمستقیم خورشید بوده همچنین این گیاه نیازمند مرطوب بودن مداوم  خاک می باشد( گاهی با اسپری آن را مرطوب کنید). از نقاط قوت آن می توان گفت که گل فیکوس برای پاکسازی و تصفیه هوای خانه عالی است. با توجه به ظاهر خاص آن، به راحتی به نقطه کانونی اتاق تبدیل خواهد شد.از معایب آن وجود شیره در گیاه فیکوس است. باعث ایجاد حساسیت پوستی در انسان و حیوانات خانگی می شود.جویدن برگ این گیاه باعث بروز اسهال و استفراغ در حیوانات خانگی می شود.

دیفن باخیا

این گیاه زیبا با برگ های دو رنگ و جذاب از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی است که به خاک زهکشی شده و مرطوب نیاز دارد. از آن جایی که دیفن باخیا در نور کم و غیرمستقیم بهترین رشد خود را خواهد داشت برای استفاده در آپارتمان و دفاتر کار عالی است.این گیاه می تواند بیش از یک متر رشد کند. از نقاط قوت این گیاه می توان گفت که کیفیت هوای خانه را به طرز قابل توجهی بهبود می بخشد.برای رشد خوب به نور کمی نیاز دارد. از معایب این گیاه سمی و کشنده بودن  آن برای کودکان و حیوانات خانگی است و اگر حیوان خانگی آن را بخورد دچار سرخوشی شدید و حساسیت های دهانی می شود.آبیاری آن کمی سخت است چون نیاز به خاک زهکشی و مرطوب دائمی دارد اما آبیاری آن نباید بیش از حد باشد.به سمت نور کشیده می شود بنابراین اگر می خواهید رشد مرتب و مستقیم داشته باشد باید پیوسته جهت آن را بچرخانید.

فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا به خوبی در نور زیاد و غیرمستقیم تا نور کم رشد می کند اما باید همیشه مرطوب نگه داشته شود و گاهی به آن آب اسپری شود.فیکوس الاستیکا گیاه مناسب برای دمای اتاق می باشد. اما آبیاری بیش از حد باعث زرد شدن برگ هایش می شود.  از نقاط قوتآن وجود شاخ و برگ پهن و زیبای آن  که جذابیت خاصی به خانه های آپارتمانی می بخشد. برای تصفیه هوای داخل خانه یا اداره عالی است.معمولا دچار بیماری خاصی نمی شود. از معایب آن وجود شیره این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است.شیره فیکوس الاستیکا ممکن است باعث تحریک شدید پوست شود.

دراسنا وارنکی

این گیاه از انواع گیاه خون سیاوشان است که لبه برگ های آن سفید رنگ است. دراسنا وارنکی گیاه زیبایی است که به نور زیاد و غیر مستقیم خورشید علاقه دارد و می تواند در نور مصنوعی نیز رشد خوبی داشته باشد به همین دلیل از بهترین گیاهان برای اتاق کار و شرکت ها محسوب می شود. بهتر است بین هر دو نوبت آبیاری خاک آن خشک شود، حتی اگر گاهی آب دادن به آن را فراموش کنید مشکل حادی رخ نخواهد داد. از نقاط قوت این گیاه  می توان گفت که برای تصفیه هوای منزل و آپارتمان موثر است.نیاز ندارد مقابل پنجره باشد چون زیر نور مصنوعی هم رشد می کند.به فضای زیادی برای نگهداری احتیاج دارد چون ممکن است ارتفاع آن به بیش از 3 متر نیز برسد. از معایب این گیاه سمی بودن آن برای حیوانات خانگی است و علائم مسمومیت آن در سگ و گربه متفاوت است.توصیه می شود از آب تصفیه شده یا آب باران برای آبیاری آن استفاده کنید چون به فلوراید حساس است.

بیشتر بخوانیم : معرفی تعدادی از گیاه آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب و شرایط نگهداری آن

ژربرا دیزی

این گل فوق العاده زیبا دارای خاصیت  شادابی و رنگ های زیبا و گیاه بسیار مناسب  برای ادارات و دفاتر کاری می باشد. ژربرا دیزی به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد اما نباید بیش از حد مقابل گرما قرار بگیرد.  باید سطح خاک آن را همیشه مرطوب نگه داشته و در هوای سرد کمتر آبیاری کنید.هر ماه لازم است کود با پتاسیم قوی به خاک آن داده شود. از نقاط قوت این گیاه می توان گفت که کیفیت هوای منزل را تا حد زیادی بهبود می بخشد. اگرچه نور خورشید را ترجیح می دهد اما در فصل زمستان نور مصنوعی داخل منزل نیز برایش خوب است.گیاه غیر سمی است. از معایب این گیاه  این است که دوباره گل دادن آن بسیار سخت است، برای گل دادن مجدد بهتر است هنگامی که گلی پژمرده شد بلافاصله آن را از گیاه جدا کنید.از جمله آفات آن می توان به شته، کنه عنکبوتی، تریپس و مگس سفید اشاره کرد.

از دیگر گیاهان مورد استفاده در فضای اداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوتوس، نخل ققنوس ،گل چمچه‌ای ،فیلودندرون ،گیاه عنکبوتی ،گل داودی ،فیکوس، سرخس برگ شمشیری،نخل هندی یا آرکا ،درخت آناناس ،دراسینا درمنسیس، فیکوس بنجامین، گیاه ماری یا زبان مادرشوهر،آلوئه‌ورا، پاپیتال،درفش‌گیاه، نخل راپیس ،آگلونما ،سرخس ،نخل بامبو

نویسنده : نرگس امیرزاده

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد