معرفی تعدادی از گیاه آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب و شرایط نگهداری آن

مهسا پنجشنبه 7 اسفند 1399 - 23:21
معرفی تعدادی از گیاه آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب و شرایط نگهداری آن
استفاده از گیاهان آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب علاوه بر ایجاد دکوراسیون شیک ، باعث افزایش شادابی و سلامت انسان می شود.

از زمانی که خانه های کلاسیک  جای خود را به آپارتمان های بسته و بی روح داد. بحث دکوراسیون    آپارتمان ها نسبت به گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرد.از این رو تنها راه دست یابی به روحیه مطلوب استفاده از گیاهان آپارتمانی مناسب برای ایجاد محیطی شاد و سالم درآپارتمان می باشد، یکی از قسمت ها ی آپارتمان  اتاق خواب می باشد، که ایجاد فضای نشاط آوردر آن باعث ارتقای روحیه و سلامتی فرد می گردد. از این رو در این مقاله ضمن معرفی تعدادی از گیاهان آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب به شرایط نگهداری آن ها نیز پرداخته خواهد شد.

علت استفاده از گیاه در اتاق خواب چیست؟

وجود گیاهان در اتاق خواب باعث آرامش روح و روان می شود.

گیاهان علاوه  ایجاد حس آرامش برای فضای خواب به تصفیه هوای این محل نیز کمک می کنند.

شیوه‌های صرفه‌جویی انرژی نیز باعث می‌شوند که ما همه درزها و شکاف‌های درب‌ و پنجره‌ را مسدود کنیم. این شکاف‌ها راه ورود هوای‌ تازه هستند. اما به سبب اتلاف انرژی ما نمی توانیم این درزها را باز بگذاریم. باید از گیاهان برای تهویه هوا  استفاده کرد زیرا گیاهان با پدیده ی فتوسنتز توانایی اکسیژن رسانی را دارند.

گیاهان باعث کاهش استرس و با ایجاد اکسیژن بیشتر در هوا باعث خوابی راحت و سریع‌و خواهد شد.

با شارژ کردن انواع باتری‌ها (به خصوص گوشی) در این منطقه، بدون اینکه متوجه باشیم آرامش خود را مختل می‌کنیم. نگهداری بعضی از گیاهان در اتاق خواب به دلیل توانایی جذب ارتعاشات خطرناک  ایده ای مناسب برای حل این مشکل می باشد.

فرمالدهید از پشت فرش‌ها و روفرشی‌ها، بنزن از رنگ‌ها و حلال‌هایشان و تری‌کلرواتیلن (که در تمیزترین هوای اطراف ما نیز وجود دارد)، کیفیت خوابی را که ما نیاز داریم کاهش می‌دهند. نگهداری بعضی از گیاهان در اتاق خواب به دلیل توانایی جذب این مواد خطرناک و ایده ای مناسب برای حل این مشکل می باشد.

مطالعات نشان می‌دهد که حتی میکروارگانیسم‌های موجود در خاک قادر به جذب آلاینده‌هایی مانند حلال‌ها و دود سیگار هستند.

مقالات مرتبط : 10 گیاه آپارتمانی که می توان در آشپزخانه نگهداری کرد

  • رعایت چند نکته برای ایجاد فضایی سالم در اتاق خواب:
  • نور گل ها در اتاق خواب: گل ها و گیاهان آپارتمانی بسته به نوع رقم و ژنتیک نیاز نوری متفاوتی دارند بعضی از گیاهان سایه دوست بوده و بعضی طالب نور بیشتری می باشند. مهم نیست که خانه شما با نور طبیعی یا با لامپ‌ها چشمه‌های نور مصنوعی روشن شده باشد. چون گیاهان مختلفی وجود دارند که در شرایط متفاوت می‌توانند رشد کنند.
  • رعایت فاصله:مشکلاتی که ممکن است در این بین به وجود بیاید اعم از برخورد با گلدان و افتادن گل یا گیاه و شکسته شدن گلدان و از بین رفتن گیاه، به خصوص آن‌هایی که در آب نگهداری می‌شوند و ریشه آن‌ها نباید با هوا در تماس قرار بگیرد. بنابراین رعایت فاصله از تخت و استفاده از استند های مناسب اتاق خواب ضروری می باشد.
  • موضوع دیگری که وجود گل و گیاهان طبیعی در اتاق خواب را توجیه می‌کند ایجاد حس آرامش و تصفیه آلودگی‌های موجود در هوای اتاق است.

معرفی تعداد گیاه آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب :

سانسوریا

گیاه مار یا سانسوریا که از گیاهان فوق العاده مقاوم است که با برگ های عمودی و جالبش ظاهری منحصر به فرد به فضای اتاق خواب می بخشد. این گیاه کمبود آب و نور کافی را تحمل می کند اگرچه ترجیح می دهد در مکان با نور زیاد و غیرمستقیم خورشید نگهداری شود. از نقاط قوت این گیاه می توان گفت که  در فهرست ناسا به عنوان گیاه خانگی تصفیه کننده هوا قرار گرفته است.نگهداری آن نسبتا راحت است، نیاز به آبیاری زیادی ندارد و حتی با نور فلورسنت نیز رشد می کند. از معایب آن این است که  ساپونین های موجود در برگ گیاه مار باعث مسمومیت حیوانات خانگی و تهوع و استفراغ می شود.

گل عنکبوتی

گل عنکبوتی از گیاهانی است که دارای  رشد خوبی و نیازمند خاک مرطوب را برای رشد می باشد. بهترمکان برای گل عنکبوتی مکانی با نور زیاد یا متوسط اما غیر مستقیم می باشد وباید برای تغذیه گیاه در فصل بهار و تابستان دو بار در ماه به آن کود  داده شود. از نقاط قوت  گیاه می توان گفت که که گیاه عنکبوتی برای تصفیه هوای آپارتمان به ویژه اتاق خواب  عالی است و بنزن، مونوکسید کربن، فرمالدئید و زایلن موجود در هوا را پاکسازی می کند. این گیاه برای حیوانات خانگی ضرری ندارد. از معایب آن این است که گیاه باعث ایجاد توهم خفیف در گربه ها می شود.

آلوئه ورا

آلوئه ورا از گیاهان پرفایده و  بومی جنوب آفریقا می باشد. این گیاه نور غیر مستقیم و رطوبت را دوست دارد . از نقاط قوت گیاه میتوان گفت که ژل آلوئه ورا برای بهبود سوختگی و زخم معجزه می کند . از گیاهانی است که دی اکسید کربن را جذب کرده و شب ها اکسیژن آزاد می کند، بنابراین نگهداری آن در اتاق خواب ایده عالی است.تکثیر برگ های آلوئه ورا سریع انجام می شود و با برگ های تازه می توان گیاه جدید در گلدان دیگر داشت. از معایب گیاه این است که اگر در فصل تابستان در خارج از خانه نگهداری شود همانند آهنربا بسیاری از آفت ها را به خود جذب خواهد کرد.

پوتوس طلایی 

گیاه پیچک شیطان یا پوتوس طلایی از گیاهان آپارتمانی بسیار سازگار است که به خوبی در نور کم رشد کرده و باید بین دو نوبت آبیاری، خاکش کمی خشک شود. از نقاط قوت  آن می توان گفت که این گیاه از رایج ترین گیاهان خانگی باری استفاده در اتاق خواب است که نگهداری آن بسیار راحت است.برای تصفیه و پاکسازی هوای منزل مفید است.به ندرت دچار پوسیدگی ریشه می شود، پوسیدگی ریشه از مشکلات شایع اغلب گیاهان خانگی است.برگ های پژمرده گیاه نشانه تشنگی گیاه می باشد. واگر بعد از آبیاری برگ ها دوباره سرزنده و شاداب نشدند یعنی گیاه به گلدان بزرگ تری نیاز دارد. از معایب آن این است که پوتوس طلایی  حاوی اگزالات بوده و برگ های آن سمی است. بنابراین مراقب باشید که کودکان و حیوانات خانگی برگ های آن را داخل دهان نبرند.

فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا دارای برگ های پهن شبیه ویولون می باشد که ظاهری هنری به آن بخشیده است. فیکوس برگ ویولونی به نور زیاد و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد و باید بین آبیاری ها خاک آن خشک شود. در فصل رشد حتما هر ماه به آن کود بدهید.از نقاط قوت این گیاه، می تواند ارتفاع بلندی داشته باشد و ظاهری جذاب و چشم گیر به فضای اتاق خواب ببخشد.برگ آن برای انسان غیر سمی است.برای پاکسازی هوای اتاق خواب بسیار عالی است. از معایب این گیاه مضر بودن  برای حیوانات خانگی است و خوردن آن باعث سوزش دهان، زبان و لب ها و استفراغ می شود.نسبت به جابه جایی حساس است و اگر مدام حرکت داده شود در برابر آفات و بیماری ها آسیب پذیرتر می شود.

گیاهان دیگری که برای استفاده در اتاق خواب مناسب است عبارت است از:

پوتوس، نخل ققنوس ،گل چمچه‌ای،فیلودندرون ،گیاه عنکبوتی ،گل داودی ،فیکوس، سرخس برگ شمشیری،نخل هندی یا آرکا ،درخت آناناس ،دراسینا درمنسیس، فیکوس بنجامین، گیاه ماری یا زبان مادرشوهر،آلوئه‌ورا، پاپیتال،درفش‌گیاه، نخل راپیس ،آگلونما ،سرخس ،نخل بامبو  

نویسنده : نرگس امیرزاده

 

 

 

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد