روند تغییرات ترندهای دکوراسیون داخلی از سال2000تا سال 2020

مهسا چهارشنبه 11 تیر 1399 - 22:56
روند تغییرات ترندهای دکوراسیون داخلی  از سال2000تا سال 2020

دکوراسیون داخلی خانه همیشه در حال تحول است و هر روز ترند های جدیدی بوجود می ایند . اما حقیقت این است که اکثر ترندهای جدید از دهه های گذشته وام گرفته می شوند و سرانجام همه چیز دوباره بر میگردد . از انجایی که داریم وارد دهه جدید می شویم  تصمیم گرفتیم تغییرات دکوراسیون از اواخر قرن 21ام را بررسی کنیم .

بر میگردیم به گذشته و برخی از مهم ترین ترند های بیست سال گذشته را بررسی می کنیم و سپس به انچه با شروع  دهه جدید می توانیم انتظار داشته باشیم می پردازیم .

ترندهای دهه 2000

در این دهه برای اولین بار iPod و دیسک های Blu-ray انتشار یافت . اگرچه بنظر نمی رسد زمان زیادی گذشته باشد اما بعضی از این ترندهای دکوراسیون مانند ترندهای دهه های قبل است .

اتاق خواب : شبی شیک

شبی شیک سبک دهه 2000 است و در این دهه تعریف می شود . از رختخواب های توری شلوغ و روتختی های شسته رفته سفید همه اینها در اتاق خواب های این دهه به چشم میخورد .

اتاق نشیمن : ایستگاههای تکنولوژی

برمی گردیم به وقتی که دستگاههای Blu-ray و دستگاههای پخش DVD هنوز بسیار بزرگ بودند . همه ی ما در اتاق نشیمن خود این ایتم های جدید تکنولوژی را به رخ دیگران می کشیدیم . بلندگو های بزرگ که برای داشتن بهترین صدا به تلویزیون های خود وصل می کردیم . از فضای نشیمن برای نمایش سینمای خانگی با ارزش خود استفاده می کردیم .

اشپزخانه : استفاده از کابینت های سفید

در حالی که استفاده از دستگاههای تکنولوژی بسیار بزرگ به دهه های قبل بر می گردد هنوز اشپزخانه های سفید مورد توجه است . ما می توانیم از این دهه برای گذر از کابینت های چوبی تیره و عمیق قدردانی کنیم . مسلما سفید محبوبترین رنگ کابینت اشپزخانه است . این رنگ نه فقط برای کابینت ها بلکه برای کفپوش ، دیوار و کانتر مورد استفاده قرار می گیرد .

حمام : سبک توسکان

در حالی که بعضی از سبک های دهه 2000 ظریف و کم ارزش بودند حمام های سبک توسکان اینطور نبودند . هنگامی که صاحبان خانه شروع به ارتقا اندازه خانه های خود کردند ما شاهد حمام های بزرگتر و پرتزیین تر با رنگهای اکر و قرمز مایل به قهوه ای ترکیب با چوب های تیره و سنگین بودیم .

اتاق غذاخوری : صندلی های ناجفت

شاهد ترندهای غذاخوری زیادی در سال 2000 بودیم . یکی از بهترین های انها تغییر اتاق غذاخوری های کلاسیک و رسمی به جالب و غافلگیر کننده تر است . در ان سالها فروشگاهها اجازه میدادند که صندلی ها را تکی بخری و خودت انها را هماهنگ و ست کنی و یک اتاق غذاخوری شاد و جذاب داشته باشی .

اتاق کودک : تم پرنده

 در دهه 2000 ترند پرندگان بسیار رایج بود . روتختی ها با طرح پرنده لامپ های شکل پرنده و طرح های روی دیوار همه  پرنده بود .

ترند رنگ : قرمز تیره و قهوه ای

اگر چه در آن سالها شاهد استفاده زیاد از رنگ های خنثی و سفید بودیم . اما شاهد استفاده از قرمز تیره و قهوه ای در سراسر خانه بودیم حتی رنگ پنتون رنگ سال 2002 شد .

معماری : McMansions

پیش از سقوط بازار مسکن در سال 2008، McMansion  نشانه ای از ثروت و قدرت بود . اگرچه این ساختمانهای جدید در دهه 1990 ظاهر شدند اما همچنان انها معماری را در دهه 2000 تعریف  می کردند . این خانه ها شامل اتاق هایی در مقیاس بزرگ، استفاده از جزییات غیر ضروری معماری مانند ستون ها و دو تا سه گاراژ ماشین بود .

ترندهای دهه 2010

در این دهه مینیمالیسم و سادگی رواج پیدا کرد . و دکوراسیون هم از این قاعده مستثنی نبود . ما در طول ان سالها قدمی عقب برداشتیم  و ان چیزی که زینت بخش و عالی بود کم اهمیت شد .

اتاق خواب : در های انبار بعنوان در های کمدها

در های کمد در دهه 2000 بسیار متنوع بود . اما در 2010 صاحبان خانه بسیاری تصمیم گرفتند در های شیشه ای را کنار بگذارند و از درهای سبک انباری کشویی استفاده کنند . این باعث ایجاد ظاهری ساده تر و مدرن تر می شد .

اتاق نشمین : استفاده از پاف های زیاد

از پاسیو گرفته تا اتاق نشیمن همه جا از پاف استفاده می شد . پاف ها فضایی را فراهم میکردند تا بتوانیم پس از یک روز طولانی استراحت کنیم .

اشپزخانه :شلف های باز

در این دهه استفاده از کابینت های سنتی کنار گذاشته شد و به جای ان از شلف های باز استفاده می شد . استفاده از شلف های باز باعث می شد نظم و تمیزی بیشتری به اشپزخانه بدهد و در یک اشپزخانه کوچک بیشتر احساس باز بودن و هوای مطبوع جریان پیدا کند .

حمام : کاشی های هندسی

در این دهه بیشتر صاحبان خانه شروع به استفاده از کاشی های شش ضلعی و الماسی شکل کردند تا جذابیت بصری بیشتری و احساس منحصربفرد بودن ایجاد کنند  .

اتاق ناهار خوری : سبک کلبه ای مدرن (فارم هوس)

در این دهه از شبک شبی شیک گذر کردیم و شاهد ترکیب سبک کلبه ای با سادگی مدرن بودیم . از میزهای چوبی های احیا شده تا صندلی های ناهار خوری همه از سبک  کلبه ای مدرن استفاده می شد .

اتاق کودک : استفاده از سایبان

اگر شما در سال 1990 در اتاق خود سایبان داشتید در دهه 2010 این سایبان ها باز گشتند. در این دهه بیشتر اتاق های بچه ها دارای سایبان های بزرگ بود .

رنگ ترند : صورتی  و سبز تیره

صورتی و سبز دو رنگ بسیار متفاوت هستند اما هر دو در دهه 2010 به یک اندازه رایج بودند . رنگ سفید جای خودش را به صورتی داد و در اشپزخانه و حمام و اتاق خواب از سبز تیره استفاده شد .

معماری : پلان های باز

در این دهه بیشتر صاحبان خانه شروع به پذیرفتن خانه با پلان باز کردند . پلان باز چه در نیمه قرن و چه در دهه 1920 خواستار داشت  و هنوز هم رایج است .

اکسسوری های خانه : برنجی و طلایی

از حمام و اشپزخانه و در ها گرفته همه اکسسوری ها از نقره ای به برجی و طلایی تبدیل شدند . ترکیبی از مدرن و وینتیج این ترند هنوز هم ادامه دارد .

ترندهای دهه 2020

در ادامه ترندهایی که برای دهه اینده پیش بینی می شود را اورده ایم  . گرچند که ممکن است ترندهایی که بوجود می اید ما را غافلگیر کند .

اتاق خواب : مبلمان های هوشمند

اکنون ما مبلمان های هوشمند را در اشپزخانه و اتاق های نشیمن خود استفاده می کنیم اما در دهه 2020 باید منتظر تکنولوژی های بیشتر در مبلمان هوشمند باشیم .می توانیم شاهد تخت خوابهایی که دارای  کابل usb و چراغهای هوشمند هستند تا وسایل خوابی  که می توانند خواب ما را تنظیم کنند باشیم .

اتاق نشیمن : بوهو

ما اکنون شروع به دور شدن از مینیمالیسم و پذیرش ماکسیمالیسم کرده ایم . در دهه اینده شاهد دکوراسیون هایی پر از رنگ های روشن و بافت های مختلف و دکوراسیون الهام گرفته از بوهو خواهیم بود .

اشپزخانه : روشن و رنگارنگ

گرچند بعید است رنگ سفید از بین برود اما بیشتر دکوراسیون های اشپزخانه به سمت استفاده از رنگ های روشن و متفاوت تر می رود . رنگهایی مثل قرمز تا صورتی و رنگهای جسورانه تر در اشپزخانه استفاده خواهد شد .

حمام : استفاده از سیمان و متریال های طبیعی

قیمت بالای بعضی متریال ها باعث می شود بسیاری از مردم برای حمام از متریال های ارزانتر مانند سیمان استفاده کنند . سنگهای طبیعی مانند سنگ اهک به دلیل سازگاری با محیط زیست مورد توجه قرار گرفته اند .

اتاق غذاخوری : اتاق های غذاخوری رسمی

در حالی که پلان های باز هنوز رایج هستند به نظر می رسد مردم بیشتر اتاق های جدا برای غذاخوری استفاده کنند و زمان بیشتری را در اتاقهای غذاخوری بگذارنند .

اتاق کودک : بافت و پترن

اتاق های کودک در این دهه جسورانه تر می شوند و از خز های مصنوعی گرفته تا عکس یوزپلنگ در انها استفاده می شود . در حالی که در بقیه خانه همچنان خنثی بودن ترجیح داده می شود اتاق های کودک جایی هستند که صاحبان خانه با زیبایی شناسی و هیجان بیشتر دکوراسیون های متفاوت را تجربه می کنند .

ترند رنگ : رنگ بژ و استفاده از رنگهای تیره بعنوان رنگ خنثی

اگر فکر می کنید رنگ بژ دیگر استفاده نمی شود و برای دهه ی  1990میلادی است منتظر این باشید که رنگ سفید جایش را به بژ بدهد و همچنین انتظار می رود رنگ های تیره  فقط بعنوان رنگ خنثی استفاده شوند .

معماری : سازگاری با محیط زیست

تغییرات اب و هوایی باعث شده معماران بر متریال های سازگار با محیط زیست بیشتر متمرکز شوند . استفاده از پانل های خورشیدی و لامپ های کم مصرف و عایق کاری های سلولزی رواج بیشتری پیدا می کند و انتظار می رود ساختمان ها سازگاری بیشتری با محیط زیست داشته باشند .

 

 

 

 

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد