مروری بر تاریخچه کشاورزی و انواع آن

مهسا شنبه 1 شهریور 1399 - 18:53
مروری بر تاریخچه کشاورزی و انواع آن
کشاورزی به کلیه ی علوم در جهت تولید مواد غذایی و کالا از طریق دامداری ، زراعت و باغبانی گفته می شود. یکی از قدیمی ترین حرفه هایی که زندگی انسان ها را در حیطه ی وسیعی تحت تاثیر قرار داده است .

کشاورزی یکی از قدیمترین حرفه هایی که زندگی انسان ها را از جهات مختلف تحت تاثیر قرار داده و نیازهای انسان را از نظر (خوراک ، پوشاک ، مسکن ) تامین می نماید.  درطول یک قرن گذشته پیشرفتهای چشمگیری در کلیه اصول کشاورزی از قبیل سیستمهای ‏آبیاری ، کودها ، سموم کشاورزی ، اصول تناوب زراعی و ... برداشته شده است . در این مقاله ضمن مرور اجمالی بر روی تاریخچه کشاورزی به بررسی عنواع کشاورزی پرداخته شده است.

تعریف کشاورزی

کشاورزی به تولید مواد غذایی و کالا از راه زراعت و جنگل داری و دامداری است. کشاورزی همان چیزی است که به ظهور تمدن منجر شد.

تاریخچه ی کشاورزی در جهان

تاریخچه کشاورزی به حدود 10000 سال قبل بر می گردد. ترویج کشاورزی در سال ۱۷۷۰ میلادی در کشور ایرلند شروع شد و در سال ۱۹۱۴ در کشور آمریکا به صورت قانون در آمد .واژه ی ترویج دانشگاهی نخستین بار در انگلستان در سال 1840 به کار رفت. و نخستین گام عملی در سال 68-1867 توسط «جیمز استوارت» از دانشگاه کمبریج برداشته بود و به همین دلیل هم استوارت به عنوان پدر علم ترویج مطرح است. سازمان F.A.O که بزرگترین تشکیلات کشاورزی در همه زمینه ها و حیطه های کاری را در خود گنجانده است در سال 1945 تشکیل شد.

تاریخچه ی کشاورزی در ایران

ایران یکی از اولین کشورهای دنیاست که در آن کشاورزی و تمدن شروع شده و انسان اولیه برای نخستین بار در فلات ایران به کشت و زرع و پرورش دام دست زده است. مهاجرت آریایی ها بر خلاف مهاجرت مشهور چوپانی و در جستجوی چراگاههای جدید نبوده بلکه مهاجرتی دهقانی و در جستجوی زمین بهتر برای کشاورزی بوده است. در حفاریهای نقاط مختلف ایران مشخص گردیده که در حدود 3300 سال پیش از میلاد مسیح درخت را در ری – کاشان و دامغان به طرز مشابهی نقاشی می کرده اند و بنابراین در آن زمان از لحاظ باغبانی میان نقاط مختلف ایران رابطه برقرار بوده است. گزنفون از قول سقراط نقل کرده است که در عصر هخامنشیان باغهایی در ایران وجود داشته که آنها را پارادیس یا پردیس (این کلمه در زبانهای رایج اروپایی به معنای بهشت است) می نامیدند. با حمله اسکندر مقدونی کشاورزی ایران رو به افول گذاشت. بعد از آن ساسانیان به احیای قنوات و تشویق و توسعه زراعت و باغبانی و دامپروری همت گماشتند و ایران مجددا " آباد شد. در زمان دیلمیان باغبانی ایران به حداکثر توسعه خود رسید. در اوایل قرن دهم هجری یعنی شروع حکمرانی صفویان دوباره کشاورزی ایران سیری نزولی راطی نمود. اولین جنبش به سوی کشاورزی نوین در زمان صدارت شادروان میرزا تقی خان امیرکبیر بوجود آمد. در زمان پهلوی نیز با ورود گیاهان و باغبان های خارجی تا حدودی بر روی کشاورزی و فضای سبز ایران کار صورت گرفت.

انواع کشاورزی به صورت کلی:

  • کشاورزی سنتی: افرادی که کشاورزی فقط شغل آنها و محل کسب در آمد آنها می باشد در صورتی که زندگی آنها می تواند در شهر یا در روستا باشد . در کشاورزی سنتی نیروی کار مهمترین عامل در افزایش تولید می باشد.
  • کشاورزی صنعتی: در سطح وسیع با استفاده از ابزارآلات پیشرفته و متد های جدید باغبانی و زراعی و استفاده از دستورزی های ژنتیکی در جهت افزایش کمیت و کیفیت محصول می باشد.
  • کشاورزی زیستی)کشاورزی ارگانیک، طبیعی یا آلی): نوعی کشاورزی است که در تولید و فرآوری محصولات آن از کودهای شیمیایی، سموم، هورمون‌ها و دگرگونیها و دستکاری‌های ژنتیکی استفاده نشود و همه مراحل تقویت زمین، کاشت و برداشت با استفاده از نهاده‌های طبیعی صورت پذیرد.

فرایند تولید شامل :

عملیات کاشت : شامل تمام مراحل آماده سازی زمین 

عملیات داشت: شامل تمام مراحلی حفاظت از گیاه برای رسیدن به مرحله ی بلوغ و حفظ کیفیت محصول وهمچنین عملیات ( مبارزه با آفات ، تغذیه، آبیاری )

عملیات برداشت: شامل برداشت نهایی محصول که به مرحله بلوغ رسیده است.

نویسنده : نرگس امیرزاده

 

 

 

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد