راهنمای نصب آثار هنری و تابلوهای نقاشی روی دیوار

مهسا سه شنبه 12 اسفند 1399 - 16:18
راهنمای نصب آثار هنری و تابلوهای نقاشی روی دیوار
همه ی ما برای نصب تابلو به دیوار موردنظرمان سراغ چکش و میخ می رویم بدون اینکه شرایط فضایمان مانند اندازه و... را اندازه در نظر بگیریم. راه ها و ترفندهای زیادی برای نصب اصولی و تابلو های نقاشی و آثار هنری وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیریم.

همانطور که میدانید استفاده از یک اثر هنری در فضا باعث ایجاد حس جدید و تغییرات زیادی می شود. آویختن اثر هنری بر دیوار عملیست که باعث تغییر و تحول در فضای ما می شود و عواملی چون فاصله رنگ و تناسب در آن تاثیر گذار است.

اگر درست و اصولی اثر خود را قاب و آویزان کنید محدودیتی برای اینکه چه اثری را نصب کنید وجود ندارد، خواه شاهکار پیکاسو باشد خواه یک پوستر زیبا، اگر در فضای مناسب آن نصب شود آن اثر را ارزشمندتر و زیباتر جلوه میدهد.

از فضا استفاده کنید

  • به موارد کاربردی فکر کنید. یک تصویر کوچک می تواند روی یک دیوار بزرگ گم شود در حالی که یک اثر هنری درست و بجا می تواند نقطه عطف و کانون توجه ان فضا شود. تاثیر یک اثر هنری اگر نامناسب با فضا باشد، می تواند تا حد زیادی کاهش یابد.
  • در نظر بگیرید که اطراف تابلو خود را چه چیزی می خواهید قرار دهید و نور اتاق شما چگونه است. آیا می خواهید این هنر نقطه کانونی باشد. در نظر بگیرید وقتی وارد اتاق چه چیزی را می خواهید ببینید.
  • از نصب کردن تابلو در جای خلاف معمول نترسید. تابلوهای معاصر می تواند در اتاق های سنتی بسیار زیبا بنظر برسند.

کجا تابلو نقاشی را نصب کنیم؟

بهترین ارتفاع برای نصب تابلو 150 سانتی متر از کف زمین (هم سطح دید چشم )تا نقطه وسط تابلو است. البته این عدد به قد شما و ارتفاع سقف بستگی دارد.

بدیهی است که مانند هر قاعده ی دیگری این قاعده نیز قابل انعطاف است. اگر نقطه ی میانی تابلو دقیقا هم سطح دید چشم نیست اصلا مهم نیست به غریزه خود اعتماد کنید و هر کجا که فکر می کنید از لحاظ بصری جای مناسبی است تابلو را نصب کنید. اصلا لازم نیست برای این کار با استفاده از متر اندازه گیری کنید به چشم های خود اعتماد کنید.

اگر می خواهید چندین تابلو را کنار هم آویزان کنید بهتر است که در ابتدا تابلو بزرگتر را نصب کنید سپس در اطراف آن تابلو های کوچکتر را نصب کنید. قبل از سوراخ کردن دیوار می توانید تابلوها را برای تنظیم و چیدمان بهتر روی زمین بچینید تا بتوانید به بهترین شکل آنها را روی دیوارنصب کنید.

برای خرید و بازدید از گالری نقاشی ملیسه اینجا کلیک کنید

 اگر تابلو خود را بالاتر از حد نرمال نصب کنید باعث می شود اتاق شما کوچکتر بنظر برسد و جذابیت کمتری داشته باشد. بهترین فاصله برای نصب تابلو بالای میز 38 تا50 سانتی متر و بالای مبل 20 تا25 سانتی متر می باشد.

  اگر تابلو خود را به دیوار خالی آویزان کرده اید بهترین فاصله 150 سانتی متر از کف می باشد.

   عرض تابلویی که انتخاب می کنید باید 2/3 تا 3/4 عرض مبلمان باشد. 

 اگر بالا شومینه می خواهید تابلو خود را نصب کنید فاصله 8 تا 15 سانتی متری تا لبه شومینه مناسب است. عرض تابلو نباید از عرض شومینه بزرگتر باشد.

 تابلو های بزرگتر بهتر از تابلوهای کوچکتر هستند. اگر قصد خرید تابلو نقاشی و... دارید سراغ تابلوهای بزرگتر بروید زیرا یک زمینه بصری و نقطه کانونی برای فضای ما ایجاد می کنند در حالی که تابلوهای کوچکتر جذابیت بصری تابلوهای بزرگتر را ایجاد نمی کنند. اگر تابلو بزرگ ندارید می توانید چند تابلو کوچک کنار هم نصب کنید این کار مانند همان نصب تابلوی بزرگ تاثیر گذار است.

مواردی که باید از آنها اجتناب کنید

هرگز تابلو را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. اینکار آثار جبران ناپذیری به تابلو هنری شما میزند بهتر است برای نورپردازی تابلو ازچراغ های تصویری مانند LED و هالوژن ها و چراغ های رشته ای استفاده کنید.

هیچ شیشه ساده ای از اشعه UV جلوگیری نمی کند بهتر است شیشه هایی که از اشعه UV جلوگیری می کنند هنگام قاب کردن تابلو استفاده کنید.شرایط محیطی اتاقی که تابلو را در آن میخواهید نصب کنید بسیار اهمیت دارد.

اتاق هایی محیط گرم و مرطوب دارند مانند آشپزخانه و حمام مکان ایده آلی برای نصب تابلو نیستند و همچنین فضاهایی مانند بالای رادیاتور و شومینه می تواند محل مناسبی برای تابلوی شما نباشد. 

یک گالری دیواری ایجاد کنید

نصب تابلو در ابعاد و شکل های مختلف که از قرن 17 فرانسه سرچشمه می گیرد در سالهای اخیر بسیار رایج شده است. می توانید یکی از دیوارهای فضای خود را به این روش تزئین کنید.

برای ایجاد گالری دیواری می توانید قبل از نصبف برای چیدمان بهتر، تابلوها را روی زمین بچینید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید. سعی کنید تابلو ها را در یک ردیف صاف قرار ندهید چون خسته کننده بنظر می رسند.

انتخاب آثار هنری در گالری دیواری اهمیت زیادی ندارد باید طوری احساس بشوند که طی سالهای متمادی جمع اوری شده اند. می توانید تابلوهای تک رنگ یا رنگارنگ یا مدرن و یا قدیمی، آثار انتزاعی یا مجازی و... را کنار هم بکار ببرید آنچه مهم است تعادل در تابلوها می باشد. اطمینان حاصل کنید که فریم ها کنار هم خوب بنظر می رسند در غیر اینصورت می تواند حواس شما را از آثار هنری پرت کند.

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد