همه چیز درباره گل میخک  (Dianthis caryophllus)

مهسا سه شنبه 5 اسفند 1399 - 19:54
همه چیز درباره گل میخک  (Dianthis caryophllus)
گل میخک گیاهی چندساله نیه مقاوم با ساقه های منشعب است.

میخک از تیره کاریو فیلاسه، روز خنثی بوده و بهترین شرایط برای رشد آن هوای خنک و نور زیاد است. در میخک شاخساره هاِیی که از گره های زیر گل بوجود می آیند، تعداد برگ کمی قبل از گل آغازی تولید می کنند و گل با ساقه کوتاه بوجود می اورند ولی چنانچه قلمه از شاخساره هایی تهیه شود که از گره های پایین گیاه بوجود آمده اند گل با ساقه طویل تر تولید می کنند. در تیپ استاندارد میخک شامل : نخود سبز، فندقی، جوانه سفت، صلیب، ستاره ای، قلم مویی و کاملا باز می باشد. در درجه اول نور و بعد دما از مهمترین عوامل در سرعت رشد و صلیب، ستاره ای، قلم مویی و کاملا باز می باشد. در درجه اول نور و بعد دما از مهمترین عوامل در سرعت رشد گلدهی میخک هستند. دمای مناسب برای تولید گل، 10درجه و 13 تا 16 درجه سلسیوس در روز می باشد.

دمای بیش از حد زیاد موجب کاهش قطر گل می شود. شدت نور تعیین کننده سرعت گل القایی است و چنانچه میزان نور کم باشد، گل القایی کم بوده و به جای گل برگ بیشتری تولید می شود. نور کم همچنین موجب تولید ساقه های ضعیف و کاهش کیفیت گل می شود. طول روز کوتاه موجب تولید ساقه های بلند و گل های کمی درشتتر و شاخه های جانبی بیشترمی شود و طول روز بلند موجب ایجاد ساقه های کوتاه و شاخه های جانبی کمتر می شود. میخک مقاومت بالایی به خاک های سنگین بافت دارد ولی در این شرایط کیفیت گل پایین می آید. خاک مرطوب می خواهد. کمبود نیتروژن موجب کم شدن و نازک شدن و باریک شدن برگ ها شده و انحنای طبیعی برگ از بین می رود. کمبود بر (B) موجب تولید گل ها و غنچه های بدشکل، شاخه های کوتاه و انشعابات زیاد در انتهای شاخه می شود.

سرزنی ( Pinching)  : 

پس از گذشت 4 تا 6 هفته از کاشت گیاه و با ظاهر شدن شاخه های جانبی در کنار جفت برگ های پایین، درست از بالا ششمین گره، با دست نوک ساقه را حذف می کنند که هدف از اینکار تولید شاخه های جانبی است.

غنچه گیری (Dis budding)  :

در غنچه گیری، غنچه های اضافه را حذف می کنند که هدف از اینکار بزرگتر شدن گل و بهتر شدن کیفیت آن و نیز طویل شدن ساقه است. در این عمل جوانه های جانبی تا 6 گره زیر جوانه انتهایی حذف می کنند. بهترین زمان انجام این عمل زمانی است که جوانه گل انتهایی به قطر 15 میل متر رسیده باشد و اولین جوانه زیر جوانه انتهایی آنقدر رشد کرده باشد که به سادگی حذف شود.

تکثیر تجاری میخکتوسط قلمه است و گاها توسط بذر و تقسیم بوته نیز ازدیاد داده می شود. معمولا از قلمه های انتهایی که در اوایل پاییز یا اویل بهار تهیه می شوند برای تکثیر استفاده می شود. بخش های انتهایی ساقه چون میانگره کوتاه دارند و برگ ها به هم نزدیکترند، برای تهیه قلمه مناسب ترند. گیاه مادری که بررای تهیه قلمه استفاده می شود بایستی گل های درشت داشته و دارای ساقه های صاف و بلند باشد. بهتر است قلمه با دست از زیر محل گره های روی ساقه شکسته شود. قلمه های میخک به کاشت عمیق بسیار حساس بوده و پوسیده می شوند.

گونه های میخک:

 • میخک گل کاران (D.caryophyllus): دائمی بوده و بر عکس سایرین به سرما مقاوم نیست.
 • میخک باغی (D.plumarius)
 • میخک بوقلمون (قرنفل) (D.barbatus) : گل ها بدون دمگل به صورت مجموعه ای فشرده در انتهای سلقه قرار دارند و براکته های برگ مانند آنها را احاطه کرده اند. قرنفل برای گلدهی نیاز به دریافت سرما دارد.
 •  D.chinensis : گل آذین آن بصورت خوشه ای است.
 •   D.alpinus : گل منفرد داشته و مقاوم به سرما است.
 •  D.deltoides : گل ها بصورت منفرد دانه دار و ریش دار هستند.

برداشت :

برداشت میخک های استاندارد در مرحله نیمه باز قلم موئی شکل ( paint brush )می باشد که این مرحله زمانی است که گلبرگ های بیرونی از کاسبرگ خارج شده و شروع به پیچیدن به دور خود می کنند و گلبرگ های میانی شروع بع باز شدن می کنند. در مورد ارقام خوشه ای وقتی که دو عدد گل خوشه کاملا باز شده باشند می توان اقدام به برداشت کرد.

عارضه های میخک :

 • مهمترین عارضه در پرورش میخک زنگ میخک است.
 • کاسبرگ شکافی : در این عارضه کاسبرگ شکاف خورده و گلبرگ ها از یک طرف بیرون می ریزند. از مهمترین دلایل آن می توان به اختلاف زیاد دمای شب و روز نیز نوسانات دمایی اشاره کرد. کوددهی و آبیاری نامنظم نیز این عارضه را تشدید می کنند. ارقام با تعداد گلبرگ متناسب و کاسبرگ های کوتاه و پهن به این عارضه مقاومترند. کاهش مصرف آمونیوم، به کار بردن مقدار کافی بر (B)و پیچیدن اطراف کاسبرگ ها توسط نوار پلاستیکی باعث کاهش این عارضه می شوند. ارقامی که گلبرگ زیاد و کاسبرگ بلند و باریک دارند به این عارضه حساس ترند.
 • Sladeside : در این عارضه گل به طور یکنواخت باز نمی شود که علت آن دمای بالا است.
ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد