روش نگهداری معرفی انواع سانسوریا

مهسا سه شنبه 2 شهریور 1400 - 14:58
روش نگهداری  معرفی انواع سانسوریا
سانسوریا گیاهی زیبا و مقاوم است که به خاطره ظاهر شیک وهمچنین مقاوم بودن آن در دکوراسیون داخلی مدرن مورد استقبال قرار گرفته است.

سانسوریا حدود 70 گونه دارد و بومی غرب  آفریقا(ماداگاسکار) می باشد که به اسامی دیگری مثل گیاه مار، زبان مادر شوهر یا برگ شمشیری شناخته می شود. برگهای این گیاه به شکل نیزه ای است و یکی از شاخصه ها اصلی آن بشمار میرود. سانسوریا گیاهی همیشه سبز است. اگر تجربه زیادی در نگهداری گیاهان آپارتمانی ندارید و یا وقت رسیدگی به آن را ندارید این گیاه انتخابی مناسب برای شما می باشد. سانسوریا با شرایط مختلف سازگار است و در محیطهای کم نور هم بخوبی رشد می کند. از آنجا که این گیاه بومی غرب آفریقا می باشد در زمستان ها به ابیاری زیادی احتیاج ندارد. سانسوریا به آرامی رشد می کند بنابراین تا چندین سال می توانید از آن در منزل خود نگهداری کنید.اگر از این گیاه به خوبی مراقبت کنید تا ارتفاع 60 سانتی متر هم رشد می کند.

حقیقت جالب در مورد سانسوریا این است که عمل فتوسنتز را در شب انجام می دهد و هنگام شب اکسیژن آزاد می کند برخلاف اکثر گیاهان که در روز اکسیژن آزاد می کنند. همین امر باعث می شود سانسوریا گیاه مناسبی برای اتاق خواب باشد.

آبیاری سانسوریا

سانسوریا گیاهی است با نگهداری آسان اما آبیاری نامناسب یکی از رایج ترین عواملی است که برای سانسوریا مشکل ایجاد می کند. باید دقت کنید موقع آبیاری، آب روی برگهای سانسوریا نریزد زیرا باعث پوسیدگی آن می شود.

نکته ی مهم دیگر در آبیاری سانسوریا میزان آبیاری آن است سانسوریا گیاهی است که به آب زیادی نیاز ندارد در صورت آبیاری زیاد برگهای آن نرم و زرد میشود و همچنین باعث پوسیدگی ریشه ها می شود. بهترین زمان برای آبیاری سانسوریا زمانی است که خاک آن خشکی معتدلی داشته باشد. در زمستان میزان آبیاری را باید کاهش دهید و فقط زمانی آن را آبیاری کنید که خاک گلدان کاملا خشک شده باشد. در تابستان هفته ای 1 الی 2بار و در زمستان هر 2-3 هفته یکبار آن را آبیاری کنید.

نور مناسب سانسوریا

گیاه سانسوریا به نور کم مقاوم است اما بهترین نور برای آن نورکامل ولی غیر مستقیم است.چنانچه تنها استفاده از نور مصنوعی امکان پذیر باشد مقدار ان از حداقل صد و پنجاه شمع نباید کمتر باشد.

خاک مناسب سانسوریا

ترکیب و تهیه خاک مناسب سانسوریا یکی از موارد مهم در پرورش و نگهداری این گیاه است. زیرا خاک گیاه تاثیر مستقیم در سلامتی و سرزندگی آن دارد.خاک سنگین برای سانسوریا بهترین خاک است. هنگام تعویض یا رسیدگی به خاک این گیاه باید خاک را زهکشی کنید. چرا که زهکشی آب را به سرعت از گلدان عبور داده و رطوبت را از ریشه دور می کند.از ترکیب یک واحد خاک برگ، سه واحد ماسه، یک واحد خاک باغچه، یک واحد ورمی کمپوست و نیم واحد پودر ذغال و یا از ترکیب دو واحد خاک باغچه،  یک واحد ماسه شسته شده  و یک واحد پرلیت می توانید استفاده کنید.

کوددهی سانسوریا

گیاه تازه کاشته شده سانسوریا تا 4ماه نیازی به کوددهی ندارد. بعد از آن به طور منظم گیاه را با کود فسفر بالا بمنظور ریشه زایی و پاجوش دهی بهتر و یا کود گیاهان زینتی هر 2 هفته یکبار استفاده کنید.

درجه حرارت

این گیاه طیف گسترده ای از دما را می تواند تحمل کند. بهترین دما برای سانسوریا از در روز بین 14تا18 و در شب بین 22 تا 27درجه است. سانسوریا دمای زیر 10 درجه را نمی تواند تحمل کند. سردی هوا منجر به سیاه و آبکی شدن برگ های گیاه می شود و این مسئله 1الی4 هفته بعد از سرما دیدن گیاه ظهور می کند.

روش تکثیر سانسوریا

سانسوریا با روش های زیر تکثیر می شود:

1-روش قلمه زدن سانسوریا در خاک

2- روش قلمه زدن سانسوریا در آب

3- تکثیر از طریق تقسیم بوته و جداکردن ریزوم

4-تکثیر از طریق پاجوش

انواع سانسوریا

سانسوریا ابلق طلایی

سانسوریا پاکوتاه Sansevieria Golden Hahnii

سانسوریا لوله ای یا نیزه آفریقایی Cylindrica

سانسوریا Futura Robusta  

سانسوریا Futura Superba

سانسوریا Black Robusta

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد