معرفی و روش نگهداری فیکوس الاستیکا

مهسا جمعه 12 شهریور 1400 - 22:21
معرفی و روش نگهداری فیکوس الاستیکا
اگر دنبال گیاهی زیبا و خاص با نگهداری آسان هستید قطعا فیکوس الاستیکا یکی از بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود. برای آشنایی با این گیاه و روش نگهداری آن این مقاله را تا انتها بخوانید.

معرفی فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا (هند، نپال، مالزی، هیمالیا و...) است. فیکوس الاستیکا از خانواده موراسه می باشد و به نام درخت کائوچو هندی نیز شناخته می شود و نام لاتین آن Rubber plant است. شرایط ایده آل برای فیکوس آب وهوای مرطوب و گرمسیری مانند زادگاهش است.عکس زیر فیکوس را در زادگاهش نشان می دهد.

بهترین مکان برای نگهداری فیکوس در منزل اتاق خواب، نشیمن و راهروهاست.

 ویژگی های ظاهری فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا دارای ساقه ای قوی و برگهای چرمی، براق و بیضی شکل با طول 10تا35 سانتی متر و عرض 5تا15 سانتی متر و به رنگ سبز تیره می باشد. این گیاه تا ارتفاع 30 متری نیز رشد می کند و تنه ی آن به ضخامت 2 متری نیز می رسد.  البته این گیاه در آپارتمان حداکثر تا 2 متر رشد می کند.

آبیاری فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا به آبیاری کمی حساس است رطوبت را دوست دارد اما خیسی و تری را نه. بهترین زمانی برای آبیاری فیکوس الاستیکا وقتی است که 5 سانتی متر از لایه ی رویی خاک خشک شده باشد که زمان تقریبی آن در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان دو هفته یکبار می شود.

موقع آبیاری، آب را بصورت نقطه ای در خاک گلدان نریزید، بهتر است دور تا دور گلدان آبیاری بشود تا گیاه کاملا سیراب بشود. در صورت مناسب بودن خاک و آبیاری ملایم، نباید تمامی آب از کف گلدان خارج بشود.

نور مناسب فیکوس الاستیکا

اگر بخواهیم یک دستور کلی برای نور فیکوس الاستیکا بگوییم بهترین نور برای آن نور متوسط و غیر مستقیم است اما میزان نور مورد نیاز آن بسته به نوعش کمی متفاوت است بعنوان مثال گونه ابلق آن به نور بیشتری نسبت به سایر گونه های فیکوس الاستیکا نیاز دارد و اگر نور کافی به آن نرسد رنگهای خود را از دست می دهد. فیکوس سبز هم به نور متوسط و غیر مستقیم احتیاج دارد اما قادر به تحمل میزان نور کمتر هم هست.

نکته مهم در نور فیکوس این است که آن را زیر تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید زیرا برگهای آن میسوزد و نور خیلی کم هم باعث ریزش برگهای آن می شود.

کوددهی فیکوس الاستیکا

فیکوس ها بخاطر تنه ی قوی (چون در دسته ی درختچه ها هستند) و برگ های ضخیم خود مواد غذایی زیادی احتیاج دارند که علاوه برخاک مقوی، باید در فصول رشد یعنی بهار و تابستان هر 15 روز یکباربه آنها کود بدهیم. برای فیکوس سبز و بلک از کود 20-20-20و یا 18-18-18 برای رشد بیشتر و برای فیکوس ابلق از کود پتاس بالا و ولگرورد استفاده کنید تا رنگ گیاه ابلق حفظ شود.

خاک مناسب فیکوس الاستیکا

بهترین خاک برای فیکوس الاستیکا خاک نیمه سبک یا نیمه سنگین با زهکشی بالا و  5.5تا7 pH می باشد. اگر زهکشی خاک مناسب نباشد و گیاه غرقابی شود باعث پوسیدگی ریشه می شود و مشکلات زیر را ایجاد میکند:

  • برگهای گیاه زرد یا قهوه ای بشود
  • لکه های قهوه ای و زرد روی گیاه ایجاد شود
  • برگهای آن آویزان شود یا ریزش پیدا کند.

از ترکیب های زیر برای خاک فیکوس الاستیکا استفاده کنید:

  1. 1/3 خاک کاکتوس، 1/3 پیت ماس یا کوکوپیت، 1/3کمپوست
  2. 2/5 کوکوپیت، 1/5پرلیت، 1/5ورمی کمپوست، 1/5پیت ماس

دمای مناسب فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا بازه دمایی بالایی (10تا30درجه سانتیگراد) را می تواند تحمل کند اما بازه دمایی مطلوب برای آن حداقل 18 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد. توجه داشته باشید که تغییر ناگهانی دما باعث آسیب رسیدن به این گیاه می شود.

رطوبت دهی به فیکوس الاستیکا

فیکوس ها جز گیاهان رطوبت دوست هستند. برای رطوبت رساندن به فیکوس می توانیم از بخار سرد، درست کردن جزیره، گذاشتن اسفنج خیس بین گیاهان و یا قرار دادن ظرف آب کنار گیاه استفاده کنیم.

اگر از روش گذاشتن ظرف آب استفاده میکنیم باید ظرف های بلند و دهانه ی پهن استفاده کنیم تا نزدیکتر به برگهای فیکوس باشد و آب تبخیر شده براحتی به گیاه ما برسد اگر ارتفاع ظرف کم باشد رطوبت کمتری به قسمت های بالایی فیکوس ما می رسد.

روش تکثیر فیکوس الاستیکا

فیکوس را به روش خوابانیدن هوایی، قلمه ساقه و قلمه برگ دراواخر بهار یا تابستان می توانید تکثیر کنید.

معرفی انواع فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا ابلق

فیکوس الاستیکا سبز

فیکوس الاستیکا بلک

فیکوس الاستیکا ابلق شرابی

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد