معرفی و روش نگهداری گیاه دیفن باخیا

مهسا سه شنبه 30 شهریور 1400 - 14:05
معرفی و روش نگهداری گیاه دیفن باخیا
یکی از رایج ترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری دیفن باخیاست. این گیاه از ارتفاع رشد می کند پس یکی از بهترین انتخاب ها برای کنار مبلمان و یا یک دیوار خالی است.

معرفی دیفن باخیا

دیفن باخیا بومی مناطق استوایی برزیل است. نام لاتین این گیاه dumb cane است و ازخانواده شیپوریان (اراسه) می باشد.

نگهداری از دیفن باخیا اصلا سخت نیست و یکی از رایج ترین گیاهان آپارتمانی بشمار میرود. تقریبا در اکثر منازل عاشقان گل و گیاه دیفن باخیا پیدا می شود.

دیفن باخیا گیاهی با رشد سریع است و در دسته ی گیاهان برگ زینتی قرار می گیرد و برگهای زیبایی با رنگها و طرح های مختلف دارد.

دیفن باخیا در بیشترین حالت تا ارتفاع 150 سانتی متر رشد می کند. برگهای این گیاه به رنگهای سبز و کرم است و طول برگهای تا 47  سانتی متر و عرض برگها تا 25 سانتی متر می رسد.

برای خرید دیفن باخیا کامیلا اینجا را کلیک کنید.

ارتفاع دیفن باخیا از 75 سانتی متر که بگذرد برگهای پایینی آن میریزد و حالت نخل مانند پیدا می کند. به همین علت فروشندگان گل و گیاه دیفن باخیا را هنگامی که ارتفاع کمتر از 75 سانتی متر دارد و برگهایش ریزش نکرده می فروشند.

دیفن باخیا در شرایط ایده آل گل به رنگ سبز روشن می دهد. اما بهتر است برای این که انرژی گیاه صرف گل ان نشود آن را بچینید.

دیفن باخیا سمی است حتی نامگذاری آن در لاتین (dumb cane به معنی نی بی صدا) بخاطره سمی بودن ان است و ممکن ایجاد مسمومیت، لالی موقت و... بکند. این گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید و بعد از بریدن دیفن باخیا حتما دست های خود را با آب و صابون بشویید.

آبیاری دیفن باخیا

یکی از دشمنان اصلی دیفن باخیا آبیاری زیاد است و باعث از بین رفتن گیاهتان می شود. اجازه بدهید بین دو آبیاری سطح خاک گلدان شما خشک بشود.

برای فهمیدن زمان آبیاری با انگشت خود یا یک چوب بستنی داخل خاک فرو کنید اگر1/4 از عمق گلدان شما خشک بود آنموقع زمان آبیاری مجدد است.

آبیاری را تا زمانی ادامه دهید که آب از زیر گلدان خارج شود، سپس آب خارج شده از زیر گلدان را دور ریخته و دوباره ظرف را زیر گلدان قرار بدهید.

نور مناسب دیفن باخیا

دیفن باخیا به محیط روشن با نور غیر مستقیم نیاز دارد. بهتر است نزدیک ترین سایه به آفتاب یا در آفتابی که، با یک پرده فیلتر شده باشد و نور غیر مستقیم داشته باشد آن را قرار بدهید.

گیاه خود را با فاصله کمی از پنجره شرقی یا جنوبی قرار بدهید. گونه های سبز تیره به نور کم بیشتر مقاومت می کند.

اگر نور دیفن باخیا کم باشد، رشد گیاه علفی می شود یعنی گیاه انرژی خود را برای رشد ساقه می گذارد و شما یک دیفن باخیا با ساقه بلند و باریک و برگهای کوچک خواهید داشت.

دمای مناسب دیفن باخیا

دیفن باخیا محیط های نسبتا گرم را دوست دارد دمای زیر 17 درجه سانتیگراد باعث ریزش برگهای پایینی گیاه می شود.

بهترین بازه دمایی برای دیفن باخیا 17 تا 27 درجه سانتیگراد است و در این بازه بهترین رشد را خواهد داشت.

رطوبت دهی به دیفن باخیا

دیفن باخیا به رطوبت نیاز دارد. برای اینکه گیاهتان برگهای شاداب و سرحالی داشته باشد، حتما باید برای ان رطوبت رسانی انجام بدهید. کمبود رطوبت باعث زرد شدن برگهای این گیاه می شود.

برای تامین رطوبت دیفن باخیا بهتر است از دستگاه بخور سرد استفاه کنید. در طول روز 5 الی 6 ساعت دستگاه بخور سرد را با فاصله ی 60 سانتی متری از گیاه روشن بزارید.

از ساخت جزیره و یا غبارپاشی هم برای تامین رطوبت این گیاه می توانید استفاده کنید اما استفاده از دستگاه بخور سرد بهتر است.

نکته: غبارپاشی را هیچ موقع در نور آفتاب انجام ندهید باعث آسیب به برگهای گیاهتان می شود.

خاک مناسب دیفن باخیا

مانند دیگر گیاهان آپارتمانی دیفن باخیا هم خاکی نیاز دارد که آب کمی در خود نگه دارد، سبک باشد و زهکشی خوبی داشته باشد. از ترکیب زیر می توانید برای خاک دیفن باخیا استفاده کنید:

1/3 ذغال، 1/3 خاک باغچه، 1/3 پرلیت

کوددهی دیفن باخیا

برای کوددهی به گیاه دیفن باخیا می توانید در فصول رشد یعنی بهار و تابستان، ماهی یکبار کود فسفر بالا و پتاسیم بالا بدهید. در بهار و تابستان هم یکبار کود آهن و یکبار کود نیتروژن بدهید.

مشکلات رایج دیفن باخیا

یکی از رایج ترین مشکلات دیفن باخیا زرد شدن برگهاست که می تواند بعلت های زیر باشد:

1-آبیاری نامناسب (کم آبی، آبیاری زیاد)

2- دمای پایین و سرد

3- وجود آفت

برای آشنایی با تمام مشکلات، علت و درمان گیاه دیفن باخیا اینجا را کلیک کنید.

تکثیر دیفن باخیا

دیفن باخیا را می توانید با روش خوابانیدن هوایی و یا قلمه زنی به این صورت که ساقه ی بدون برگ را به اندازه های 5 تا 7.5 سانتی متری قطعه قطعه کنید و به عنوان قلمه در خاک بکارید.

معرفی تعدادی از واریته های دیفن باخیا

Dieffenbachia Snow  دیفن باخیا اسنو

Dieffenbachia camilia دیفن کاملیا

Dieffenbachia Compacta دیفن کامپکتا

Dieffenbachia Marianne

Dieffenbachia Reflector

Dieffenbachia Tiki  دیفن تیکی

Dieffenbachia Oerestedii

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد