معرفی دراسنا کامپکت و روش نگهداری آن

مهسا شنبه 20 شهریور 1400 - 17:54
معرفی دراسنا کامپکت و روش نگهداری آن
دراسنا گیاهی زیبا، مقاوم و با رشد آرام است که نگهداری آسانی دارد و شرایط مختلف را می تواند تحمل کند و به رشد خود ادامه می دهد.

معرفی دراسنا کامپکت

گیاه دراسنا کامپکت deracaena compacta  از خانواده deracaena گیاهیست که برگ های آن ضخیم وکشیده به طول 8-10 سانتی متر است و به صورت متراکم و توده ای روی ساقه باریکش قرار گرفته اند به همین دلیل به آن کامپکت می گویند.

دراسنا کامپت بومی جنوب شرقی آفریقاست.کامپکت گیاهی کم توقع از لحاظ نیاز نوری و آبی است و همچنین تصفیه کننده هوای محیط است که این ویژگی های باعث محبوبیت زیاد این گیاه شده است و در اکثر فضا ها از آن استفاده می شود.

این گیاه می تواند در شرایط مختلف که شاید دیگر گیاهان قادر به تحمل نباشند دوام بیاورد به همین دلیل بسیار مناسب برای دفاترکار و مراکز تجاری اداری و افرادی است که وقت رسیدگی به گیاهان خود را ندارند یا فراموشکار هستند. دراسنا کامپکت نسبت به دیگر گونه های دراسنا کمی گران تر است.

 دراسنا کامپکت سمی است و برای حیوانات خانگی علی الخصوص سگ و گربه میتواند مشکل زا باشد پس در صورتی که این گیاه را دارید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

شرایط نگهداری دراسنا کامپکت

نور مناسب دراسنا کامپکت:

دراسنا کامپکت می تواند شرایط نوری مختلفی را تحمل کند و نسبت به سایه و کم نوری هم مقاوم است اما نباید در تاریکی باشد و میزان حداقلی نور را برای رشد و حفظ زیبایی خود نیاز دارد و در تاریکی فقط زنده می ماند.

بهترین نور برای این گیاه نور سایه روشن و غیر مستقیم است در صورت قرار گیری در معرض نور مستقیم آفتاب دچار برگ سوزی می شود و روی برگ لکه های قهوه ای و سیاه ایجاد می شود.

آبیاری دراسنا کامپکت:

برای آبیاری بهتر است از آبی که کلر ندارد و یا از قبل جوشیده شده استفاده کرد و اجازه بدهید سطح خاک کاملا خشک بشود سپس آبیاری را انجام بدهید، زیرا دراسنا کامپکت به شرایط پرآبی کمی حساس است و باعث میشود برگ های گیاه از پایین زرد شده و به مرور به برگ های بالایی منتقل شود و در نهایت منجر به پوسیدگی ریشه می شود.

نکته: دراسنا کامپکت رطوبت دوست است و میتوانید با دستگاه بخور سرد و یا درست کردن جزیره رطوبت آن را تامین کنید.

دمای مناسب دراسنا کامپکت:

دمایی که این گیاه به خوبی رشد میکند بین 15-30 درجه سانتی گراد است و اگر دما به زیر 12 درجه سانتی گراد برسد گیاه دچار شوک شده و برگ هایش میریزد و اگر دما بالای 30 درجه باشد گیاه دچار برگ سوزی میشود که میتوانید در دمای بالا برای کاهش عارضه برگ سوزی رطوبت محیط را بالا ببرید.( در گلخانه ها با فوگر سیستم و در منازل یا ایجاد جزیره رطوبت محیط را بالا برده)

خاک مناسب دراسنا کامپکت:

برای دراسنا کامپکت حتما از خاک سبک استفاده کنید و بهترین ترکیب خاکی برای آن 70 درصد خاک برگ پوسیده و مابقی  پرلیت، پیت ماس، ورمی کمپوست و مقداری زغال و ماسه است.

کوددهی:

می توانید از کود های 20:20:20یا 12:12:36 مایع به صورت ماهانه و کود آهن هر دوماه یکبار استفاده کنید. به کودهای جامد و پودری حساس است.

تکثیر:

رایج ترین روش تکثیر دراسینا کامپکت قلمه زنی هستش که عموما بهتراست از گیاهانی که قد بلندتری دارند قلمه گرفته شود به این صورت که حدود 10الی 15 سانت از ساقه را برش داده و بعد از دوساعت که قلمه پینه بست آن را در خاک سبک با همان ترکیب که قبلا گفته شد کاشته شود.

برای آشنایی با آگلونما و شرایط نگهداری آن اینجا را کلیک کنید.

آفات:

آفت رایج این گیاه شپشک آردآلو هست که هر چند وقت یکبار باید زیر برگ ها و نزدیک به ساقه را چک کرد و در صورت مشاهده این شپشک از آفت کش مرتبط استفاده کنید.

برای آشنایی با نخل شامادورا و روش نگهداری آن اینجا را کلیک کنید.

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد