رنگ در طراحی باغ و منظر(لنداسکیپ)

مهسا چهارشنبه 1 بهمن 1399 - 11:26
رنگ در طراحی باغ و منظر(لنداسکیپ)
طراحان منظر و باغ بر اساس اصول مختلفی از جمله فرم، رنگ، بافت و مقیاس طراحی خود را انجام می دهند. اصول ثانویه که به پنج اصل اصلی متکی است شامل تناسب، وحدت و گذار می شود. بنابراین دانستن کمی در مورد تئوری رنگ ها برای طراحی منظر اصولی ضروری است .

 رنگ زمینه

همیشه باید در نظر بگیرید رنگی که انتخاب  میکنید با سایر عناصر ، سایر اصول طراحی منظر و هدف کلی شما تطابق داشته باشد . به یاد داشته باشید رنگ در کنار سایر عناصر، نه فقط در سراسر لنداسکیب بلکه در باغچه ها و نواحی کاشت نیز اهمیت می یابد. در یک باغچه گل فردی، خطوط اصلی، فرم ، بافت ، مقیاس ، رنگ ، تناسب ، انتقال و وحدت نیز در مقیاس فردی اعمال می شود

چرخه رنگ ها

تئوری رنگ در طراحی بر اساس چرخه رنگ است . چرخه رنگ یک تصویر دایره ای استاندارد است که رابطه بین همه طیف های مختلف رنگ را نشان می دهد .طیف های رنگ به چهار دسته تقسیم می شوند.

دسته اول (رنگ های اصلی ) : قرمز، زرد، آبی

دسته دوم : سبز، بنفش، نارنجی

دسته سوم : ترکیبی از دسته دوم و رنگهای اصلی

دسته چهارم : رنگهای خنثی مانند سفید و خاکستری (خاکستری رنگ رایجی برای انواع شکوفه ها یا توت ها نیست اما این رنگ را میتوان در بعضی از بوته های توت فرنگی دید)

رنگهای ثانویه با ترکیب دو رنگ اصلی با نسبت مساوی ایجاد می شود . بنابراین قرمز و زرد باهم ترکیب می شود تا نارنجی و آبی و قرمز ، بنفش و زرد وآبی، سبز تولید می کند .

دسته سوم رنگها، پیچیدگی بیشتری به چرخ رنگ می دهند .آنها ترکیبی از رنگهای اصلی و رنگهای ثانویه هستند .

ترکیب رنگ ها

با استفاده از تئوری رنگ بعنوان راهنمای خود می توانید رنگهایی را که در محوطه سازی استفاده می کنید را انتخاب کنید تا باهم ترکیب شوند و جلوه های مختلفی ایجاد کنند . چندین راه برای برای این کار وجو دارد .

رنگهای سرد در مقابل رنگهای گرم

یکی از روشهای معمول طبقه بندی رنگها ، تقسیم رنگها به دسته ی رنگهای سرد و گرم می باشد . این دسته بندی اغلب برای تاثیر گذاری بر خلق و خو و درک در یک طراحی لنداسکیپ استفاده می شود . بنفش و آبی رنگهای سرد محسوب می شوند که اثر آرامش بخشی برای بیننده دارند. بنابراین برای یک باغ مراقبه گلهای آبی و یا بنفش گزینه ی منطقی است. گلهای زرد و نارنجی رنگهای گرم به حساب می آیند و ببیننده را هیجان زده می کنند . علاوه بر تاثیری که رنگهای گرم و سرد در روحیه و خلق و خو افراد دارند تاثیرات دیگری نیز دارند که میتوان از آنها در طراحی منظر استفاده کرد.

در یک حیاط کوچک استفاده از ترکیب رنگهای سرد و گرم عمق فضا را بیشتر نشان می دهد . گلهای با رنگ گرم را در جلو باغچه و پشت آنها گلهای با رنگ سرد را بکارید. از طیف های تیره مانند بنفش شروع کنید و بعد از رنگهای روشن تر استفاده کنید . با این کار عمق حیاط را بیشتر نشان می دهید . این کار را نیز می توانید با استفاده از اندازه گیاهان انجام دهید به این صورت که گیاهان بزرگتر را در جلو باغچه بکارید و به ترتیب اندازه گیاهان را کوچکتر کنید با این کار فضا را بزرگتر نشان می دهید .

استفاده از رنگهای گرم مانند قرمز می تواند فضاهای خیلی بزرگ را کوچکتر و صمیمی تر نشان دهد . همچنین استفاده از رنگهای گرم در لنداسکیپ باعث می شود از آنچه در واقعیت هستند نزدیکتر بنظر برسند بنابراین باعث کوچکتر بنظر رسیدن فضا میشود .

رنگ های گرم جلب توجه بیشتری می کنند و بیشتر از اینکه آرامش ایجاد کنند باعث برانگیخته شدن فرد ببیننده می شوند . برای جلب توجه بازدید کننده می توانید با استفاده از قرمز، زرد و نارنجی یا هر سه یک نقطه کانونی ایجاد کنید .

وحدت و تضاد

یکی دیگر از کاربردهای تئوری رنگ را می توان استفاده از رنگ برای ایجاد وحدت و یا کنتراست برشمرد. طراحان منظر گاهی برای ایجاد وحدت فقط از رنگهای سرد و یا گرم استفاده میکنند. در این صورت میتوان قسمت های مختلف لنداسکیپ را به هم گره زد و یک واحد هماهنگ را تشکیل داد.

وحدت در طراحی لنداسکیپ را می توان با استفاده از رنگهای مکمل هم ایجاد کرد . سه جفت رنگ اصلی مکمل عبارتند از :

قرمز-سبز

زرد-آبی

آبی-نارنجی

رنگهای مکمل دیگری در چرخ رنگ وجود دارد مانند :

سبز-آبی و نارنجی-قرمز

زرد-نارنجی و بنفش

استفاده از رنگهای مکمل در گیاهان آنها را برجسته تر و بیشتر به چشم می آورد. بنابراین کنتراست و تضاد رنگ در طراحی منظر بسیار مفید است . اما اگر به دورنگ خاص علاقه داشته باشید یا بخواهید حتما از آن دو رنگ استفاده کنید و آن دو رنگ مکمل یکدیگر نباشند می توانید در چنین شرایطی از رنگ سومی برای هماهنگی بیشتر بعنوان رنگ انتقالی استفاده کنید .

به عنوان مثال، اگر میخواهید در یک باغی با طرح های رنگی قرمز و بنفش که هر دو از رنگ های مورد علاقه هستند، استفاده از یک گیاه با رنگ گل های قرمز یا بنفش، می تواند هارمونی مناسبی را ایجاد کند. که در این صورت استفاده از رنگ سوم هم امکان پذیرتر است و نظم و هارمونی باغ را از بین نمیبرد.

 استفاده از رنگ های خنثی

برای کاهش اثر رنگی، رنگ های جیغ تر و یا تک رنگ، می توان از رنگ های خنثی استفاده کرد. استفاده از رنگ های سیاه در طراحی باغ و منظر خیلی نادر است، ولی باغ هایی کاملا سفید که با ترکیب رنگهایی مثل سفید، کرم و شیری دیده میشود، تحت عنوان باغ ماه که برای دیدن ماه در شب از آن ها استفاده میشود، وجود دارد.

استفاده از تئوری رنگ در باغبانی

استفاده از تئوری رنگ در طراحی نمای یک منظر اگرچه کار آسانی نیس، اما مهارت قابل یادگیری است.

استفاده از این مهارت در یک باغ می تواند تا حدی دشوار باشد، بخاطر اینکه طبیعت همیشه ما را در برنامه های انتزاعی ما در چگونگی کارکرد رنگ، همراهی نمیکند. به طور مثال همه ی گیاهان در یک فصل شکوفا نمیشوند و یا در برخی موارد رنگ شاخ و برگ از فصلی به فصل دیگر تغییر پیدا میکند. همچنین با رشد و نمو درختچه ها و گیاهان چند ساله ساختار باغ به مرور تغییر پیدا میکند.

پیشنهاد چند گل شکوفه دار

گل برای شکوفه های قرمز:

لاله های قرمز

مریم گلی

آزالیا

کلئوس(شاخ و برگ قرمز)

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد