فضاسازی و اثرات رنگ در دکوراسیون داخلی

مهسا پنجشنبه 13 خرداد 1400 - 00:45
فضاسازی و اثرات رنگ در دکوراسیون داخلی
یک آپارتمان یا خانه ی کوچک، با بکارگیری رنگ های یکسان و هماهنگی های مختلف در کل ساختمان، جادارتر به نظر خواهد رسید.

فضاسازی بوسیله رنگ

در صورتی که همه ی اتاق ها کف پوش های یکسان یا تخته های کف یکسانی داشته باشند، این مسئله نمود بیشتری پیدا خواهد کرد. به همین ترتیب، روشی که از رنگ ها استفاده می کنید، می تواند ابعاد ظاهری اتاق را تغییر دهد.

رنگ های قوی یا گرم، مثل قرمز و نارنجی مایل به قرمز، باعث نزدیکتر به نظر رسیدن دیوارها و کوچک تر به نظر رسیدن فضا می شوند.

رنگ های سرد باعث عریض تر بنظر رسیدن فضا و به بیرون رانده شدن دیوارها می شوند، خصوصا اگر دیوارها، کف و سقف همگی با یکدیگر مرتبط باشند و کلیتی موزون را تشکیل دهند.

یک راهرو، کوتاهتر و باریکتر بنظر می رسد اگر دیوار انتهایی در یک رنگ گرم پوشیده شده و یا با یک رنگ گرم رنگ آمیزی شده باشد.

یک فضای کوچک در صورتی که همه ی سطوح آن با رنگی روشن و مشابه پوشیده شده و دیوارهای ان نورگیر باشند، بزرگتر بنظر خواهد رسید.

یک سقف بلند که با رنگی تیره تر از رنگ دیوارها رنگ آمیزی شده باشد، کوتاه تر به نظر خواهد رسید، حتی اگر اختلاف کم باشد.

سقف اگر با رنگی روشن تر از رنگ دیوارها پوشیده شده باشد، یا اگر در سراسر محیط سقف، قرنیزهایی تیره رنگ تر از سقف نصب شده باشد، بلندتر به نظر خواهد رسید.

یک سقف خیلی بلند را می توان با اضافه کردن یک خط تلاقی در ارتفاع میانی کل دیوار ها و رنگ نمودن دیوارزیرین با سایه ای تیره تر نسبت به دیوارهای بالایی و ایجاد یک ازاره، کوتاهتر نشان داد.

اثرات رنگ

رنگهای گرم و تیره نه تنها باعث می شوند که اتاق دنج بنظر برسد، بلکه باعث می شوند اتاق برجسته و متمایز باشد. علاوه بر این، این رنگ ها این توانایی را دارند که اتاق را مجهزتر و پرداخته تر از آنچه که واقعا هست نشان بدهند. 

از رنگ های روشن و سبک در اتاق های روشن و با روح استفاده کنید. همچنین اگراتاق کوچک است رنگهای روشن باعث می شود که دیوارها دورتر بنظر برسند و اتاق جادارتر احساس شود.

این استدلال غلطی است که دیوارهای سفید یا خیلی روشن باعث می شود که یک اتاق تاریک، روشن تر بنظر برسد. در واقع در واقع چنین دیوارهایی، نهایتا باعث می شوند که اتاق افسرده تر به نظر بیاید در عوض از رنگ های پرمایه ی گرم یا کرم مایل به زرد، نارنجی زردفام و یا یک آبی ملایم دلپذیر استفاده کنید.

اگر قرنیزهای سفید دارید، در صورتی که سقف را با نمونه ای بسیار روشن از رنگ دیوارها رنگ امیزی کنید، قرنیزها بسیار برجسته تر خواهند بود.

اگر دیوارها و سقف به رنگی روشن رنگ آمیزی شده اند، تزئینات آن را با رنگی متضاد رنگ آمیزی کنید. قرنیزها بسیار برجسته تر خواهند بود.

اگر دیوارها و سقف به رنگی روشن رنگ امیزی شده اند، تزئینات آن ها را با رنگی متضاد رنگ آمیزی کنید. در اتاقی که رنگ بی حالی دارد، بالای یک قلم موی خشک را کمی در یک رنگ درخشان تر فرو برده شده، روی یک پوشش سفید-پایه بکشید تا اثری از آن رنگ را دریافت کنید. برای مثال، اگر دیوارها به رنگ زرد کم رنگ و سقف کرم رنگ است، می توانید تزئینات را به رنگ سبز چمنی درآورید.

رنگ و اتمسفر

رنگ، فورا حال و هوای یک اتاق تغییر می دهد، بنابراین هنگام انتخاب یک طرح، به اتمسفری که می خواهید به دست آورید نیز بیاندیشید.

اتاق های رنگ شده با رنگ های گرم و ژرف مانند قرمز زنگار، راحت و دنج به نظر می رسند و برای عبور از زمستان های طولانی، چه در شهر ها و چه در روستاهای سردسیر بسیار مناسب اند.

اتاق با رنگ های سفید، زرد کمرنگ، آبی یا سبز چمنی روشن، در آب و هوای گرم، صمیمی و خنک، بنظر خواهد رسید، خصوصا اگر با گیاهان و مبلمان حصیری و احتمالا روپوش ها و کوسن های زرد، آبی، سبز یا سفید پر شده باشد.

یک اتاق تیره و خوشرنگ می تواند با لکه های رنگ غلیظ تر روشن شود و یا با قطعات چوبی سفید فضایی سبک تر پیدا کند و یا با رنگ آمیزی قطعات چوبی به رنگ دیوارها فضایی مانند جعبه ی جواهر به آن داده شود.

به اتاق روشن و تا حدودی بی روح، با کف پوش های قهوه ای خیلی تیره و اضافه نمودن گیاهان بزرگ در سبدهای بسیار بزرگ و ظروف سفالی می توان تشخص بیشتری بخشید. قطعات بزرگ مبلمان اگر با پارچه هایی به رنگ دیوارها پوشانده شوند کوچک تر به نظر خواهند رسید سپس قطعات کوچک تر که با رنگی متضاد پوشیده شده اند، می توانند آن را به تعادل برسانند.

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد