انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون داخلی منزل

مهسا جمعه 17 اردیبهشت 1400 - 21:51
انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون داخلی منزل
رنگ برای اتاق مثل نور است برای روز. ترکیب های مختلف رنگ می تواند یک اتاق را با همان مبلمان و اثاث، گرم یا سرد، آرام بخش یا مهیج. موزون یا ناموزون، صمیمی یا ناپذیرا جلوه دهد.

 رنگ، چشمگیرترین و هم انعطاف پذیرترین عنصر دکوراسیون است. رنگ حتی می تواند در ابعاد ظاهری یک اتاق تاثیر بگذارد. خلاصه، انتخاب رنگ یکی از عناصر اساسی دکوراسیون است. به همه ی دلایل فوق، انتخاب رنگ، برای بیشتر مردم موضوع نگران کننده ای است، زیرا گستره ی ترکیب های ممکن بسیار گسترده است و اگر اشتباهی صورت بگیرد توی چشم خواهد زد.

چگونه بهترین رنگ را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب کنیم؟

برخی از افراد خاص یک رنگ را در ذهن شان در نظر می گیرند و آن را دقیقا تطبیق می دهند. آن ها به اتاق می نگرند و فورا می فهمند که چه چیزی برای ان مناسب خواهد بود، و این اتاق با ترکیب های رنگی مختلف چگونه به نظر خواهد رسید. اما بیشتر مردم برای دستیابی به حس حاصل از یک رنگ نیاز به کار بیشتری دارند. ساده ترین و موثرترین روش، عادت کردن به دقت در انواع ترکیب های جذاب و تجزیه تحلیل نمودن رنگ هایی است که آن ترکیب رنگ را تشکیل داده اند. بیشتر نقاش ها عادت نگاه صبورانه به به رنگ ها را با توجه به همه ی نکات ظریف موضوع، پرورش داده اند. انتخاب یک شی خاص مانند یک قالیچه، یک نقاشی یا یک ظرف چینی یا تکه ای پارچه و ثبت رنگ مایه ها و تون های مختلف آن، تجربه ی جالبی است. ابتدا به اجزای اصلی و سپس به فرعیات مختلفی که با هم کلیت کار را تشکیل می دهند، توجه کنید.

هنگامی که به نگاه کردن و تجزیه و تحلیل رنگ ها عادت کردید، می توانید از هر چیزی که از لحاظ بصری برای تان خوشایند است الهام بگیرید و البته، مخصوصا از طبیعت به رنگ های روستا، جنگل، دریا یا آسمان، یا سایر رنگ مایه های تشکیل دهنده ی روستا های مدیترانه ای، یا باغچه ی یک کلبه ی روستایی فکر کنید. بیشتر مناظر روستایی، سایه های بی شمار از رنگ سبز دارند که به نحو خوش آهنگی با یکدیگر ترکیب شده اند با رنگ های مکملی که ناشی از درخشش روشن رنگ گل ها، شکوفه ها، میوه ها و سرشاخه هاست.

به همین شکل، یک باغ قدیمی، می تواند نشان دهد که چگونه می توان صورتی، زرد و هلویی را با سبز و قهوه ای سفالین با موفقیت درهم آمیخت. این ترکیبات، طرحی از سایه روشن های متعادل در مقابل پس زمینه ای از رنگ های سبز درختان، سایه های قهوه ای و سرخ دیوار خشتی یا خاکستری های حاصل از دیوار سنگی در حال ریزش، خلق می کنند.

روش دیگر برای دست یابی به ایده هایی در مورد یک طرح، از طریق پاسخ های حسی است. مردم معمولا بدون هیچ دلیل منطقی، عکس العمل های فوق العاده شدیدی نسبت به رنگ های مختلف، از خود نشان می دهند. <<من از سبز متنفرم >> یا <<من نمی توانم هیچ چیز صورتی رنگی را تحمل کنم>>. برای این که این پاسخ شدید را در جهت مثبت به کار گیرید، یک رنگ مورد علاقه را در نظر بگیرید و عمیقا به آن فکر کنید. مثلا به زرد فکر کنید. در حالی که همه ی چیزهای تزئینی و زرد را به خاطر می آورید: از زرد ملایم کم رنگ، تا پیچ امین الدوله (نوعی گیاه بالا رونده که مملو از گل های معطر و رنگی است) یا از فریزیا (نوعی گیاه گل دار) تا رنگ زنده و مخملی گلبرگ های زر، از نرگس تا زعفران، گل همیشه بهار و داربست های گل آفتابگردان، یا کاه و حصیر و علف خشک، شن و ماسه، کرم غلیظ، طلایی کف پوش های چوبی واکس خورده و نقش دار، لیموترش، خربزه قندک و عسل غلیظ.

اگر رنگ آبی را درنظر بگیرید. به روشی مشابه، ممکن است به گل فراموشم مکن و پروانش (نوعی با گلبرگ های آبی رنگ قیفی شکل)، آبی دلنشین تازه ی سنبل و انواع گل های استکانی آبی رنگ، آبی نیرومند گل زبان قفا، سوسن و خانواده ی گل های لوبیا، و کیفیت محو و ملایم گل ادریس و سنبل، بیندیشید. سپس همه ی آبی های آسمان وجود دارد: آبی-خاکستری کم رنگ سپیده ی صبح، لاجوردی یک روز پاک تابستان، آبی سرخ گون طوفان های قریب الوقوع، آبی فروزنده ی غروب، و آبی دلچسب و عمیق شب های گرم. آبی ای که درخشش خورشید را منعکس می کند و رنگ های سنگ های نفیس و قیمتی مانند آلومارین، یاقوت کبود، فیروزه و سنگ لاجورد.

اگر هنوز رنگ هایی که آن ها را برای زندگی خود آرامشبخش یافته اید. مطمئن نیستند (و بسیاری از مردم با این مساله مشکل دارند)، باید همانند سبک، به ترفندها قدیمی ای که من برای رنگ پیشنهاد می کنم، متوسل شوید. هر تعداد که می توانید مجلات و کتاب های دکوراسیون بخرید و صفحات مصوری را که به نظرتان جذاب است در کتاب علامت گذاری و ازمجلات جدا کنید. ان ها را برای چند روز کنار بگذارید، سپس یک باره به همه ی آن ها نگاه کنید. به احتمال زیاد، ترکیب های رنگی یکسانی خواهید یافت که در همه ی آن نمونه های متعدد تکرار شده است. این روش، تنها روشی است که رنگ هایی را که با ان راحت ترین حالت را تجربه می کنید به شما نشان می دهد.

هماهنگی رنگ ها و سبک ها

احتمال دارد شما به سبک خاصی از دکوراسیون دلبستگی داشته باشید، یا این که به نظر برسد خانه ی شما نیاز به سبک خاصی دارد، و شما نگران این هستید که رنگ مورد علاقه تان مناسب نباشد. نگران نباشید. رنگ های خاص، مطمئنا با دوره های خاص در ارتباط هستند. (برای مثال، رنگ های ارغوانی، قرمز و سبز تیره، با سبک ویکتورین، سبز روشن با دوره ی امپایر، نارنجی، سبز و کرم با دهه ی 1930، در واقع، گاهی رنگ های بر اساس دوره ها و سبک ها نام گذاری شده اند، مثل ارغوانی امپریال، قرمز پامپین و سبز آرام. اما نباید فکر کنید به شدت به آن ها ملزم هستید. علاوه بر بر این بسیاری از کمپانی های مشهور تولیدی، مرتبا روش رنگ بندی طرح های آرشیوشان را تغییر می دهند. تنها مساله، مساله ی تعادل و تناسبات است، و از ان جا که سوژه خانه ی شماست، موفقیت بستگی دارد به روشی که شما شخصا در اعمال تغییرات در سبک، برای متناسب شدن با سلایق تان ، به کار می برید.  

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد