نگهداری از گیاهان آپارتمانی زمانی که در سفر هستیم

مهسا دوشنبه 18 اسفند 1399 - 15:17
نگهداری از گیاهان آپارتمانی زمانی که در سفر هستیم
آنچه که اکثرا علاقمندان گیاهان آپارتمانی را نگران می کند مربوط به زمانی است که کسی در خانه نباشد یا اعضای خانواده همگی بخواهند به مسافرت روند. در این صورت چه کسی از گیاهان شما مراقبت خواهد کرد؟

آنچه که اکثرا علاقمندان گیاهان آپارتمانی را نگران می کند مربوط به زمانی است که کسی در خانه نباشد یا اعضای خانواده همگی بخواهند به مسافرت روند. در این صورت چه کسی از گیاهان شما مراقبت خواهد کرد؟

نگران نباشید چند پیشنهاد برایتان داریم : اول اینکه می توانید با همکاری متقابل با همسایگان، از یکی از /آنها بخواهید که در غیاب شما از گلخانه یا مجموعه ی گیاهان شما مراقبت نماید و در عوض شما نیز در غیبت همسایه، متقابلا خدمات مشابهی را برای او انجام دهید . چنانچه این کار برای شما مقدور نیست راه های زیر برای رفع مشکل شما پیشنهاد می گردد:

  • 1-گلدان ها را روز قبل از مسافرت در نقطه ای از آپارتمان، که نور کافی داشته و از نور مستقیم آفتاب در امان باشد، در کنار هم قرار دهید. پس از آبیاری نایلونی شفاف بر روی آنها بکشید و سر نایلون را در زیر گلدان ها، تا کنید به طوری که حتی الامکان هوا نتواند در آن نفوذ نماید. این کار محیطی شبیه به تراریوم ایجاد می کند و در نتیجه بخار آب درون نایلون انباشته می شود و توسط برگ ها و ریشه ها دوباره جذب برگ های گیاه می گردد.
  • 2-در يك بطري نوشابه ي خالي را سوراخ كرده و درون آن به اندازه اي آب بريزيد كه كمي هوا در آن وجود داشته باشد و آن را به طور مايل روي خاك گلدان يا گلدانهايتان مستقر نماييد. سپس در انتهاي بطري سوراخ ريزي ايجاد كنيد. با خروج هوا از ته بطري از در بطري قطره قطره آب جاري مي شود و خاك گلدان را مرطوب مي كند. حجم گلدان و بزرگي و كوچكي بطري پلاستيكي و مدت مسافرت بايستي در اين روش پيش بيني گردد.

3- روش ديگر اين است كه تشت يا لگني پر از آب را آماده کنید و همه گلدان ها را در اطراف آن به نحوي بچينيد كه لگن آب فقط كمي از سطح گلدانها بالاتر باشد. با قراردادن گلدان هاي خالي و يا اشياي ديگر در زير گلدان هاي كوچك مي توانيد آنها را با يكديگر هم سطح كنيد. سپس براي هر گلدان رشته طنابي از جنس پنبه از داخل ظرف آب بر روي خاك گلدان هدايت و طناب را در سطح خاك گلدان چند رشته كنيد. بديهي است آب از طريق ريسمان ها كار فتيله را انجام داده و به راحتي و به طور يكنواخت آب را از ظرف به داخل خاك گلدان منتقل مي كند.

۴. چنانچه گياه بزرگي داريد كه گلدان آن سنگين است و جابجايي برايتان مشكل است قبل از مسافرت آن را آبياري نماييد و كيسه نايلون شفافي روي آن بكشيد سپس انتهاي نايلون را با نخ به دور ساقه گياهتان ببنديد. همچنين چند سوراخ روي نايلون ايجاد كنيد.

5- ساخت سیستم آبیاری قطره ای با بطری؛ بیشتر برای گلدان هایی که فضای بزرگی دارند و یا باغچه های کوچک استفاده می شود؛ برای این روش اطمینان حاصل کنید که خاک کاملا مرطوب است، در غیر اینصورت ممکن است خیلی زود آب بطری خالی شود. یک بطری متناسب با سایز گیاهتان انتخاب کنید، اگر گیاه کوچک است بطری کوچک و اگر بزرگ است بطری بزرگتر بردارید. با استفاده از چکش و میخ دو سوراخ در ته بطری ایجاد کنید. 3-5 سوراخ در یک طرف بطری ایجاد کنید و یک سوراخ به اندازه بطری که تا گردن در آن قرار گیرد در کنار گیاه حفر کنید و آن طرف بطری که سوراخ شده را به سمت گیاه بگذارید. بطری را با آب و یا می توانید مقداری کود مایع پر کنید. هرچه در بطری محکم تر بسته شود آب با سرعت کمتری خارج میشود.

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد