معرفی و روش نگهداری گیاه آگلونما

مهسا دوشنبه 4 مرداد 1400 - 12:44
معرفی و روش نگهداری گیاه آگلونما
آگلونما گیاهی زیبا و سرسخت است که در فضاهای کم نورخانه یا محل کار و همچنین محیط های خشک یا مرطوب که دیگر گیاهان قادر به تحمل آن نیستند بخوبی رشد می کند.

آگلونما برای افراد مبتدی که هنوز راه و کار رشد و پرورش یک گیاه آپارتمانی را بلد نیستند و یا افراد فراموشکار و پرمشغله که وقت رسیدگی زیاد به گیاه خود را ندارند مناسب است. آگلونما بومی آسیاست (فیلیپین، مالزی) وبدلیل تنوع رنگ- از سبزتیره تا نقره ای و قرمز- زیبایی زیادی به دکوراسیون خانه ای شما می بخشد و به آن رنگ اضافه می کند.

آگلونما بخاطر تحمل شرایط مختلف، بعنوان گیاهی مقاوم و با نگهداری آسان شناخته می شود که علاوه بر مقاوم بودن بخاطر شکل زیبای برگهایش و تنوع رنگ بالایی که دارد انتخابی عالی برای فضاهایی با دکوراسیون مدرن شناخته می شود. 

آگلونما حدود 40 واریته دارد که همه آنها در ایران موجود نمی باشد. برگهای بیضی شکلی دارد و طول برگهای آن به 12 سانتیمتر و گاهاً به 20 سانتیمتر هم میرسد و ضخامت کمی دارند.

برای خرید آگلونما سفید اینجا را کلیک کنید.

آگلونما گیاه بوته ای به حساب می آید، رشد سریعی دارد و تا ارتفاع آن تا 40 سانتی متری هم رشد می کند. جوانه های آگلونما از وسط رشد می کند و بصورت لوله ای بالا می آید(مانند گیاه برگ انجیری). 

گونه های مختلف آگلونما عبارتند از :

  • درخت همیشه سبز چینی(A.commuratum)
  • بوته ی همیشه سبز خالدار(A.costatum)
  • بوته ی همیشه سبز چینی(A.crispum)یا(A.Lilian)

برای آشنایی با دراسنا کامپکت و روش نگهداری آن اینجا را کلیک کنید.

راهنمای مراقبت از انواع آگلونما

نور مناسب آگلونما

میزان نور این گیاه، بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود. به طور کلی رنگهای روشن تر این گیاه به نور بیشتر و غیر مستقیم احتیاج دارد و رنگهای تیره تر به نور کمتر احتیاج دارد (اما با نور بیشتر هم گیاه مشکلی پیدا نمی کند). آگلونما با برگهای رنگی به نور بیشتری برای حفظ رنگدانه های خود دارند.

این گیاه را کاملا دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید مخصوصا اگر برگهای آن صورتی و سفید بیشتری دارد، چون باعث سوختگی برگها می شود. نور فیلتر شده ی (مثل پرده) پنجره شرقی و جنوبی یا غربی برای آن مناسب است.

آگلونما با برگهای تیره می تواند تنها با نور مصنوعی هم رشد کند پس اگر فضای بدون نور دارید (مانند دفاتر کار و مال ها)آگلونما می تواند انتخابی عالی برای شما باشد.

این گیاه را هر چند ماه یکبار بچرخانید تا نور کافی به همه ی نقاط گیاه برسد.

آبیاری آگلونما

آبیاری در حدی که تا عمق 5 الی7 سانتی متر از خاک گلدان مرطوب شده باشد کافی است. آبیاری را زمانی انجام بدهید که عمق 2 الی 3 سانتی متری از سطح خاک خشک شده باشد. اگر آگلونمای شما فقط با نور مصنوعی رشد میکند اجازه بدهید قبل از آبیاری خاک گلدان تقریبا خشک شده باشد. در فصل بهار و تابستان کمی بیشتر و در زمستان مقداری کمتر آن را آبیاری کنید. اجازه ندهید کل خاک گلدان قبل از آبیاری کاملا خشک بشود.

رطوبت دهی آگلونما

آگلونما رطوبت زیادی احتیاج ندارد اما برای شادابی و رشد بهتر میتوانید با استفاده از جزیره یا دستگاه بخور سرد رطوبت به آن رطوبت رسانی کنید. در صورت کمبود رطوبت برگهای آن شروع به قهوه ای شدن میکنند.

برای آشنایی با زاموفیلیا و روش نگهداری آن اینجا را کلیک کنید.

دما مناسب آگلونما

آگلونما بازه دمایی 15 تا 30 درجه را میتواند تحمل کند اما دمای مطلوب آن بین 18 تا 26 درجه سانتیگراد می باشد. به طور کلی این گیاه در دمای متوسط اتاق عملکرد خوبی دارد. این گیاه را دور از وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار دهید و همچنین اجازه ندهید دما به طور محسوس افت کند.

کوددهی

از کودهای منیزیم یا کود پتاس بالا (36-12-12) یا کود 20-20-2 و کود هیومیک اسید و کود آهن برا گیاه آگلونما می توانید استفاده کنید. کود آهن سالی 2 الی 3 بار برای آگلونما کافیست.

نوع خاک

برای آگلونما از خاک سبک (مانند خاک کاکتوس) با زهکشی مناسب برای آن انتخاب کنید. بهترین ترکیب برای خاک آگلونما عبارتست از: 

  • 3/4 خاک گلدان، 1/3 پرلیت
  • 4/5 خاک برگ، 1/5 ترکیب خاک کاکتوس و کوکوپیت و ورمی کمپوست(کمی بیشتر از بقیه) و پرلیت

روش تکثیر

تکثیر این گیاه در هر فصلی با دو روش پاجوش و قلمه زنی قابل تکثیر است. 

برای آشنایی با سینگونیوم و روش نگهداری آن اینجا را کلیک کنید.

مشکلات رایج آگلونما

آگلونما گیاهی آسان برای رشد و پرورش است اما با این حال مشکلاتی به این گیاه آسیب میزند که در ادامه به نوع و علت برخی از این مشکلات و آسیب ها می پردازیم.

علت آویزان شدن برگهای آگلونما

این مشکل به علت کمبود آب و رطوبت و یا نبود نور کافی اتفاق می افتد. ابتدا رطوبت خاک را بررسی کنید و اگر آن خشک بود آبیاری انجام بدهید. اگر رطوبت کافی بود، گیاه را در معرض نور بیشتر قرار بدهید.

علت آویزان شدن و زرد شدن برگهای پایینی آگلونما

این اتفاق کاملا طبیعی است. علت این اتفاق این است که برگهای قدیمی گیاه در حال پیر شدن است فقط باید آنها را از گیاه جدا کنید تا تا انرژی گیاه صرف رشد برگهای جوانتر بشود.

علت لوله شدن برگهای آگلونما

آگلونما را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. جای گلدان را عوض کنید و در مکانی قرار بدهید که تابش مستقیم آفتاب روی برگهای آن نباشد.

علت خشک شدن و زرد شدن برگهای آگلونما

برگهای اگلونما به علت کمبود آب رو به خشکی و زرد شدن می رود. توجه داشته باشید که گیاه خود را به مقدارکافی آبیاری کنید.

معرفی تعدادی از انوع آگلونما

آگلونما مودستم (aglaonema modestum)

این گیاه بهترین تصفیه کننده هوا توط ناسا لقب گرفته است. اگر بدنبال گیاهی هستید که در نور کم مقاوم باشد این گیاه بهترین گزینه است.

آگلونما کاتلاس (Aglaonema Catlass)

این نوع از آگلونما دارای برگهای باریک و کشیده مانند شمیر است که به آگلونما شمشیری نیز معروف است.

این گیاه به نور غیر مستقیم و آبیاری متوسط نیاز دارد.

آگلونما سیلور کویین (Aglaonema Silver Queen)

برگهای این گیاه ترکیب سبز تیره و کرمی است. این آگلونما به سرما خیلی حساس است و باید از قرار گرفتن در سرما خودداری شود.

 آگلونما برفی (Aglaonema First Diamond)

این گیاه یکی از پرطرفدارترین گیاهان خانگی است. برگهای آن سفید با حاشیه و رگه های سبز است. آگلونما سفید به نور زیادتری احتیاج دارد.

آگلونما پیکتوم (Aglaonema pictum Tricolor)

برگهای این آگلونما ترکیب سه رنگ سبزروشن، سبز متوسط و سبز تیره است. برگهای جذاب آن هر بیننده را به خود جذب میکند. آگلونما پیکتوم نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم دارد.

آگلونما قرمز

این گونه از آگلونما در برگهای خود خالهای صورتی و قرمز دارد و نسبت به دیگر گونه های آگلونما نور بیشتری احتیاج دارد تا بتواند رنگ خود را حفظ کند.

آگلونما لب ماتیکی

آگلونما لب ماتیکی یکی از گونه های بسیار زیبای این گیاه است که دارای برگهای سبز و حاشیه به رنگ قرمز می باشد. 

نویسنده: مهسا حمیدی

ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد